10 mýtů o elektřině. Přestaňte se jimi řídit a ušetříte tisíce korun
Datum vydání: 9. 10. 2019
O úspoře energie se v posledních letech mluví čím dál častěji. Důvodem není jen snaha ušetřit napnutý rodinný rozpočet, ale také rozšiřující se povědomí o ekologii. Jaké mýty o spotřebě energie nejčastěji kolují?
Když se na těchto 10 mýtů ve své domácnosti zaměříte, dokážete ušetřit tisíce korun.
Obsah
- 1. Když necháte zapojenou nabíječku, nebere si žádnou energii
- 2. V našich podmínkách není dostatek slunečních paprsků pro využití solárních panelů
- 3. Je levnější neustále vypínat a zapínat topení, než jej snížit
- 4. Když položíte malou pánev na velký hořák, zahřeje se rychleji a vy spotřebujete méně energie
- 5. Když budete jídlo ohřívat v troubě, a ne v mikrovlnce, ušetříte
- 6. Můj kotel je sice starý, ale funguje dobře
- 7. Spořiče obrazovky šetří energii, když je počítač v pohotovostním režimu
- 8. Většina tepla uniká z domácnosti skrz okna
- 9. Proti únikům ze střechy stačí mít izolované podkroví
- 10. Elektrické sekačky na trávu jsou dražší na provoz než benzinové sekačky
1. Když necháte zapojenou nabíječku, nebere si žádnou energii
To je asi nejběžnější omyl: když není k nabíječce připojený žádný přístroj, nevezme si z proudu žádnou energii. Jakékoliv připojené zařízení ale stále využívá malé množství elektřiny. Sice je to jen malý zdroj nevyužité energie, ale pokud jich máte doma spoustu, mohou významně zasáhnout do vaší spotřeby.
Odhaduje se, že průměrně by mohla jedna domácnost ušetřit skoro 1000 Kč ročně jen tím, že si bude dávat pozor na vypojení všech nevyužitých nabíječek a zařízení.
2. V našich podmínkách není dostatek slunečních paprsků pro využití solárních panelů
Solární panely ale nedostávají energii pouze ze slunečních paprsků, ve skutečnosti jim stačí jen přirozené denní světlo. I to dokáží využít natolik, aby účinně fungovaly – dokonce i v zimě. Díky rozložení přebytečné letní energie do zimních měsíců se ani nemusíte obávat dlouhých zimních večerů.
3. Je levnější neustále vypínat a zapínat topení, než jej snížit
Udržováním konstantní teploty v domácnosti spotřebujete méně energie, než když se snažíte dům několikrát zahřívat z úplného chladu. Stačí jen snížit termostat a dokážete ušetřit několik set korun ročně.
Navíc na trhu najdete chytrá zařízení, které vám dají mnohem větší kontrolu nad vytápěním domácnosti a ušetřit vám tak náklady na energii. S chytrým telefonem si zobrazíte teplotu u vás doma a upravíte ji, ať už jste kdekoliv.
4. Když položíte malou pánev na velký hořák, zahřeje se rychleji a vy spotřebujete méně energie
Velikost pánve by se měla vždy shodovat s velikostí varné desky, kterou používáte. Jinak ztrácíte energii z tepla, které uniká kolem. Vaření dělá velkou část vašeho účtu za plyn a elektřinu, takže i přepínání povrchu vám může ušetřit překvapivé množství peněz.
Z varných desek vám nejvíce ušetří plynová, pokud dáváte přednost elektrickým, měli byste sáhnout po indukční varné desce. Nabídnou vám větší kontrolu nad spotřebou energie a dokáží snížit náklady za elektřinu.
5. Když budete jídlo ohřívat v troubě, a ne v mikrovlnce, ušetříte
Je ohromující, že ohříváním jídla v mikrovlnné troubě spotřebujete o polovinu méně energie než při použití trouby. Ve skutečnosti se odhaduje, že domácnost může ušetřit až 1500 Kč ročně, když dá přednost mikrovlnce před ohříváním jídla v troubě nebo na sporáku.
6. Můj kotel je sice starý, ale funguje dobře
Pokud si zakládáte na úspoře peněz a energií, kotel je prvním bodem, který je potřeba zkontrolovat. Vzhledem k tomu, že vytápění představuje asi 55 % ročních nákladů na elektřinu, můžete uspořit vysoké částky.
Až třetina domácností má starý nebo neefektivní kotel. Instalací nového modelu přitom ztratíte méně tepla a můžete ušetřit až tisíce korun na účtech za energii.
7. Spořiče obrazovky šetří energii, když je počítač v pohotovostním režimu
Spousta lidí předpokládá, že počítač v pohotovostním nebo spánkovém režimu nevyužívá energii. Není to tak. Stejně jako u nabíječek a dalších připojených zařízení existuje malé, ale stálé množství energie, které je připraveno uvést počítat ihned do chodu pouhým kliknutím myši.
Když každou noc necháváte počítač ve spánkovém režimu, aniž byste ho vypnuli, může se to výrazně projevit na vašem ročním účtu za elektřinu.
8. Většina tepla uniká z domácnosti skrz okna
To také není pravda. Až 35 % tepla se ztratí skrze neizolované stěny, přes okna vám unikne pouze 10 %. Berte tato procenta v potaz, když se budete rozmýšlet, jestli investovat do nového zateplení nebo výměny oken. Celkové úspory budou v konečném důsledku záležet na velikosti vašeho domu.
9. Proti únikům ze střechy stačí mít izolované podkroví
Domácnost může ztratit až čtvrtinu tepla skrze střechu a izolace podkroví tomu nemusí zabránit. Pokud vlastníte byt nebo dům s podkrovím, měli byste se ujistit, že máte izolované všechny potenciální zdroje úniku – od potrubí až po nádrž na vodu.
10. Elektrické sekačky na trávu jsou dražší na provoz než benzinové sekačky
Zatímco elektrická sekačka může působit jako příliš drahý nákup, z dlouhodobého hlediska se vám počáteční investice rozhodně vrátí. Roční provoz benzínové sekačky vás bude stát asi 300 kč, zatímco elektrická jen pár korun. Navíc jako bonus nevytváří žádné emise. Může to znít jako maličkost, ale když se tato malá čísla vztáhnou na každou prodanou sekačku, dopady už jsou znatelné.