5 důvodů, proč díky internetu věcí výrazně ušetříte za elektrickou energii


Datum vydání: 9. 9. 2019

Hledáte způsob, jak snadno a rychle snížit výdaje za provoz domácnosti? Přesně to vám nabízí internet věcí, který chytře propojí veškeré domácí spotřebiče i další zařízení, ušetří vám čas, starosti i peníze a navíc výrazně sníží vaši ekologickou stopu.

IoT - Internet věcí

Osvětlení se samo vypne po vašem odchodu z místnosti, myčka začne automaticky mýt nádobí během výhodnějšího nočního tarifu a termostat se postará o zapnutí klimatizace či topení tak, abyste si po příchodu domů užívali ideální teplotu – to jsou jen některé z mnoha příkladů toho, jak vám internet věcí dokáže zpříjemnit život a zároveň snížit účet za energie.

 

Jak funguje internet věcí?

Internet věcí je systém propojení jednotlivých spotřebičů a dalších zařízení, který umožňuje vzájemnou výměnu dat mezi jednotlivými přístroji a jejich kontrolu i ovládání na dálku například pomocí chytrého mobilního telefonu. Díky neustálému vyhodnocování nasbíraných údajů dokáže inteligentně propojený systém optimalizovat chod všech zařízení a zefektivnit tak provoz měst, průmyslových podniků i jednotlivých domácností. Jak díky němu snížíte svoje výdaje za elektřinu?

1. Budete využívat všech výhod chytrého osvětlení

Úsporné LED žárovky spotřebují ve srovnání s těmi klasickými daleko méně energie a mají výrazně delší životnost. Když je navíc propojíte se systémy chytré domácnosti, můžete je jednoduše stmívat a vypínat i na dálku. Díky tomu pro vás bude snadné nechávat svítidla rozsvícená pouze v okamžiku, kdy je opravdu potřebujete – a navíc můžete kdykoliv a odkudkoliv zkontrolovat, zda jste před odchodem z domova opravdu vypnuli všechna světla.

Ještě více pak ušetříte díky instalaci chytrých čidel, která automaticky zhasnou světlo pokaždé, když opustíte místnost nebo jiný snímaný prostor.

2. Ušetříte za vytápění i klimatizaci

Během zimních měsíců je vytápění odpovědné za spotřebu většiny energie ve vaší domácnosti – a v létě za něj tuto roli přebírá klimatizace. Kromě modernějších kotlů či klimatizací a kvalitního zateplení vám tyto náklady pomohou snížit i chytré termostaty, které se automaticky postarají o nastavení optimální teploty s ohledem na počasí. A protože dokážou rozpoznat, kdy jste mimo domov, zamezují zbytečnému plýtvání výdajů za vytápění či klimatizaci během vaší nepřítomnosti.

3. Dáte sbohem zbytečnému standby módu

Náklady na provoz televizorů, počítačů, kuchyňských přístrojů a dalších spotřebičů ušetříte nejen pořízením modelů z lepší energetické třídy, ale i jejich připojením do chytrých zásuvek ovládaných na dálku. Bez nutnosti zdlouhavého hledání vypínačů za nábytkem tak můžete veškerá momentálně nepoužívaná zařízení snadno a rychle úplně vypnout a nemusíte je nechávat v pohotovostním standby režimu, ve kterém by neustále spotřebovávala elektrický proud.

4. Získáte přehled a odhalíte největší žrouty

Přemýšlíte, jak ještě ušetřit za elektrickou energii? Pak si pořiďte chytré měřiče, které vám přehledně zobrazí, kolik elektřiny odebírají jednotlivé spotřebiče ze sítě. Snadno tak můžete odhalit největší žrouty elektrické energie a popřemýšlet o tom, jak je efektivněji využívat nebo nahradit úspornějšími modely.

5. Začnete vyrábět solární energii

Díky internetu věcí získáte detailní přehled o spotřebě elektřiny ve své domácnosti. Rychle si tak můžete spočítat, kolik byste ušetřili při instalaci solární elektrárny a za jak dlouho by se vám vrátily její pořizovací náklady. Snadno také zjistíte, jaký výkon sluneční elektrárny bude pro vaši domácnost ideální a jakým způsobem co nejefektivněji vyřešit ukládání přebytků vyrobené solární elektřiny.

Nezapomínejte na zabezpečení!

Internet věcí neustále sbírá velké množství detailních informací o vašich každodenních zvyklostech a provozu vaší domácnosti, které by byly v nesprávných rukou snadno zneužitelné. Dalším bezpečnostním problémem je riziko hackerského útoku, který by mohl ohrozit váš majetek i vaše zdraví. Při využívání internetu věcí je proto důležité nepodceňovat důkladné zabezpečení celé sítě – jen tak si totiž můžete užívat všech výhod moderních systémů chytré domácnosti zcela bez starostí.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora