5 účinných tipů, jak při vytápění plynem ušetřit ještě více než doposud


Datum vydání: 6. 3. 2020

Mohlo by vás zajímat

Jste spokojeni s částkou, kterou ročně utratíte za plyn? A co kdyby ji šlo ještě o něco snížit? V článku vám představíme 5 tipů, jak v domácnosti ušetříte, když topíte právě plynem.

Ceny zemního plynu jsou dlouhodobě příznivé, a řada domácností tak sahá po plynových kotlích jako po zdroji tepla. Ještě méně samozřejmě utratíte, pokud máte kvalitně zateplený dům či byt. Kde dále můžete ušetřit, aniž by teplota u vás doma spadla pod příjemnou mez?

 

1. Vyměňte starý kotel za nový

Nový kotel se možná na první pohled zdá jako vysoká investice, její návratnost je však rychlá – zpravidla do 5 let. Moderní kondenzační kotel má navíc v průměru o 20 % nižší spotřebu než kotel klasický. V praxi však může rozdíl spotřeby starého a nového kotle činit klidně až 50 %.

Moderní plynové kondenzační kotle nejenže mají vysokou účinnost, ale navíc jsou ekologické a dle odborníků k nim lze připojit i další zdroje tepla, jako například kamna či solární panely.

2. Nezapomínejte na každoroční revize

Pravidelnou údržbou kotle zvýšíte jeho účinnost, spolehlivost a bezpečnost. Součástí odborného servisu je nejen čištění kotle, komínu a kouřovodu, ale také seřízení, které pomáhá udržet optimální spotřebu.

Dalším důvodem, proč kotel pravidelně servisovat, je, že firma, která vám kotel prodala, zpravidla uzná reklamaci pouze v případě ročních prohlídek kotle.

3. Termoregulační hlavice vám usnadní život

Termostaty a termostatické hlavice na radiátorech vám pomůžou udržet v místnosti požadovanou teplotu. Nejtepleji by mělo být v obývacím pokoji, chladněji pak na chodbách. V době spánku nebo pokud nejste doma postačí teplota okolo 16 °C. Radiátory byste však neměli vypínat úplně, opětovné roztápění totiž spotřebovává více energie.

4. Pravidelně odvzdušňujte, ideálně každé 3 měsíce

Radiátory je také třeba pravidelně odvzdušňovat, obzvláště pokud jsou starší. Základem je odvzdušnění každý rok před začátkem topné sezóny. Rovněž pomůže zopakování procesu jednou za čtvrt roku.

5. Vyhněte se pootevřeným ventilačkám

Větrání sice způsobuje tepelné úniky, ale čas od času se mu zkrátka nevyhnete. Nejefektivnější je krátké a intenzivní větrání, po kterém zapnete radiátory, abyste se co nejrychleji dostali na požadovanou teplotu a místnost příliš nevychladla.

fontána

Tepelným únikům zamezí také oddělení obytných částí domu či bytu od chodby. Na chodbě si totiž vystačíte s teplotou 11 až 15 °C, zatímco v jiných místnostech bývá výrazně tepleji. Zavřením dveří pak obě tyto části oddělíte, čímž se vyhnete únikům tepla z vyhřívaných pokojů.

Bezpečnost na prvním místě

Rovněž nezapomeňte, že kvalitní a pravidelně servisované kotle a spotřebiče nevedou jen k šetření energií a financí, ale že přispívají i k vyšší bezpečnosti, na kterou se v případě plynu musí brát také zřetel.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora