5 způsobů, jak snadno vytvářet domácí elektřinu: Využijte přírodní živly


Datum vydání: 2. 1. 2020

slunecni-panely

Je vaším snem energeticky soběstačná domácnost nebo chcete alespoň snížit náklady na elektřinu? Pak jistě hledáte nejsnadnější způsob, jak elektřinu generovat doma. V článku představíme větrné turbíny, solární panely, vodní generátory, kombinované systémy a také záložní generátory na bázi fosilních paliv.

Možnosti domácí výroby elektřiny

Vyrábět domácí elektřinu nikdy nebylo tak lehké. Moderní technologie umožní produkci elektřiny prakticky každé domácnosti a investice se vám zpravidla vrátí za několik let, někdy dokonce dříve. Populární jsou především různé varianty zelené energie. Pokud chcete šetřit životní prostředí, ale nechcete nebo nemůžete si generovat energii doma, tak je zde nyní ještě jedna varianta. Můžete si zařídit 100% čistou zelenou elektřinu od vašeho dodavatele (zde si můžete přečíst, jaký je rozdíl mezi klasickou a zelenou energií). Tak a teď k tomu, jaké jsou možnosti generování elektrické energie doma?

Vodní generátory

Pokud žijete v blízkosti řeky či živějšího potoka, pravděpodobně přemýšlíte o vodní elektrárně. Pro instalaci vodního generátoru je důležitý zejména stabilní říční tok s potřebným spádem a průtokem – a dle odborníků jsou u nás takových domácností pouze desítky. Pokud však patříte mezi ně, díky vodním generátorům se můžete stát energeticky zcela soběstační a investice se vám vrátí během několika let.

Kombinovaný systém

Vždy můžete jednotlivé zdroje energie zkombinovat. Populární je zejména větrný systém spolu se solární energií.

Záložní generátory

Záložní generátor využijete, pokud nejste vůbec připojení k elektrické síti, nebo chcete mít elektřinu i v případě výpadku. Záložní generátory fungují zejména na bázi fosilních paliv jako benzín, nafta nebo plyn.

generator

Malé generátory seženete v obchodech pro kutily a slouží pouze k občasnému využití. Velké generátory, schopné pohánět celou domácnost, představují řádově vyšší investici. Domácí generátor elektřiny jsou vhodné spíše jako záložní varianta. Ekonomicky jsou mnohem výhodnější obnovitelné zdroje energie a to především solární panely.

Obnovitelné zdroje sníží náklady na energii

Obnovitelné zdroje, mezi které patří zejména sluneční svit, vítr a voda, patří mezi populární způsoby, jak vytvářet vlastní elektřinu. Každý zdroj má své výhody a vždy byste měli zohlednit, co je nejvhodnější právě pro vaši domácnost. V České republice jsou nejrozšířenější fotovoltaiky, ale výhodné jsou i větrné elektrárny či kombinace obou zdrojů.

elementy zelené energie

Nejjednoduší způsob, jak si doma vyrobit elektřinu, jsou ony zmíněné fotovoltaické panely. Jejich instalace a napojení na síť je poměrně jednoduchá. Můžete volit varianty již od 50 000 Kč a nebo si můžete pořídit robustní řešení za půl miliónu korun. Fotovoltaické systémy nejsou v žádném případě ekonoickou sebevraždou, ale spíše zajímavou investicí, která se svým majitelům vrátí v horizontu 5-10 let.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora