6 nejrozšířenějších předsudků, které můžete zaslechnout o solární energii


Datum vydání: 12. 9. 2019

Domácí solární elektrárna je příliš drahá a pracuje jen během horkých letních dnů, když svítí dostatečně silně slunce. Také už jste se s podobnými předsudky setkali? Pojďte si na ně posvítit a zjistit, proč se využívání solární energie vyplatí i ve vaší domácnosti.

Solární panely

Díky neustále rostoucí poptávce po obnovitelných a trvale udržitelných zdrojích energie zažívá dnes výroba solární energie nebývalý rozmach a stále častěji je využívána i v domácnostech. Přesto kolem ní stále panuje řada neoprávněných předsudků a mýtů. Už jste slyšeli ty nejznámější z nich?

 

1. „V České republice není dostatečně slunečno.“

Je pravda, že solární elektrárna vyrobí nejvíce energie během slunečných dnů. Ani za špatného počasí však nezahálí, ale stále pracuje, i když s o něco nižším výkonem. I v našich zeměpisných šířkách lze proto efektivně vyrábět a využívat sluneční energii – stačí jen vybrat vhodné místo pro instalaci solárních panelů. Důkazem může být například sousední Německo, kde neustále roste počet slunečních elektráren i množství energie, kterou dodávají do sítě. 

2. „Solární energii lze využívat pouze přes den.“

Díky stále se zlepšujícím technologiím akumulátorových baterií lze vyrobenou sluneční elektřinu efektivně skladovat a následně ji využívat nejen během dne, ale i ráno, večer a v noci, kdy je po ní v běžné domácnosti největší poptávka. Jestliže je vaše solární elektrárna napojená na veřejnou distribuční síť, můžete využívat i systém virtuálních baterií a ukládat si momentální přebytky elektřiny v rozvodné síti.

3. „Sluneční energie je příliš drahá.“

Solární panely jsou čím dál více výkonnější a zároveň i cenově dostupnější. Už dávno proto neplatí, že si domácí sluneční elektrárnu mohou dovolit jen ti nejbohatší. Počáteční investice spojená s jejím pořízením se vám navíc vrátí už za deset let.

4. „Solární panely snižují hodnotu nemovitostí.“

Některým lidem sice připadají solární panely umístěné na střeše či fasádě domu nevzhledné, ale v žádném případě nemusíte mít obavu z toho, že by snižovaly tržní hodnotu vaší nemovitosti. Díky neustále rostoucímu povědomí o ekologických zdrojích energie a zvyšující se poptávce po úsporách za elektřinu lze naopak očekávat, že hodnota nemovitostí vybavených domácí solární elektrárnou se bude časem zvyšovat.

5. „Výroba solárních panelů je neekologická a energeticky náročná.“

Množství energie, která byla spotřebována při jeho výrobě, dokáže solární panel vyprodukovat přibližně za rok a půl svého provozu – a navíc se dnes téměř všechny části solárních panelů vyrábějí z recyklovatelných materiálů. V žádném případě tedy neplatí, že by výroba solárních elektráren představovala neúměrnou zátěž pro životní prostředí.

6. „Využívání solárních elektráren nemá žádný ekologický význam.“

Výroba sluneční energie je vynikajícím způsobem, jak může každá domácnost snížit svoji produkci skleníkových plynů, které jsou jednou z nejvýznamnějších příčin globálního oteplování. Používáním obnovitelných zdrojů energie proto významně přispíváte k trvale udržitelnému vývoji lidské civilizace – stejně tak jako miliony lidí po celém světě, kteří už sluneční energii využívají při každodenním fungování své domácnosti.

Pozvěte si sluneční energii do svého domova i vy – a ještě dnes!

Bydlíte v bytě nebo stále ještě váháte, zda investovat do solárních panelů? I tak můžete začít využívat všech výhod solární elektřiny ještě dnes. Pořiďte si například úsporné zahradní osvětlení na sluneční energii, venkovní solární sprchu k bazénu nebo solární gril. I s malou počáteční investicí tak přispějete k ochraně životního prostředí a ke snížení celosvětové spotřeby fosilních paliv.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora