7 jednoduchých tipů, jak snížit náklady na provoz větráku a klimatizace


Datum vydání: 19. 7. 2019

Trávíte léto pod větrákem nebo si raději zapnete klimatizaci? V každém případě musíte počítat s navýšením výdajů za elektřinu o několik korun až desetikorun denně. Snížit náklady na ochlazování vašeho domova můžete například tím, že nebudete trávit tolik času v kuchyni nebo si pořídíte kvalitní žaluzie.

Jak ušetřit za klimatizaci

Pořizování klimatizace je moderním trendem, který se rychle šíří i do českých domácností. Abyste za jejich provoz neplatili více, než je nutné, investujte do kvalitních přístrojů a ulehčete jim práci tím, že se o udržení co nejnižší teploty vzduchu postaráte i několika dalšími způsoby.

 

Větrák: Flexibilní a levný pomocník

Hlavní předností větráků je jejich nízká pořizovací cena, snadná instalace a možnost je kdykoliv přemístit podle potřeby. Výhodou jsou i nízké náklady na provoz, které se pohybují kolem několika korun za jeden den. Na rozdíl od klimatizace však větrák nedokáže snížit teplotu ve vašem bytě či domě, ale pouze ji pro vás udělá snesitelnější díky proudění vzduchu.

Co všechno umí klimatizace?

Klimatizace ochlazuje vzduch v místnosti tím, že z něj odebírá teplo, které pak skrze venkovní jednotku předává do okolí. Moderní klimatizační zařízení se dokážou proměnit také v tepelné čerpadlo a místnost zahřívat. Některé přístroje k tomu navíc zvládnou i zvlhčovat vzduch a odstraňovat z něj nečistoty i bakterie filtrací či ionizací.

S jakými náklady musíte počítat po zapnutí klimatizace?

Výdaje na letní provoz klimatizace se odvíjejí především od jejího typu a chladicího výkonu i dalších parametrů. S nejvyššími provozními náklady musíte počítat u levných přenosných klimatizací, a proto se vyplatí pořídit si kvalitní nástěnné zařízení, které bude váš domov ochlazovat daleko efektivněji.

Při odhadu výdajů za používání klimatizace musíte vzít v úvahu také způsob zateplení vašeho bytu či domu a jeho celkový stav, polohu i orientaci vůči světovým stranám. Zatímco v pasivním nízkoenergetickém domě můžete za provoz klimatizace zaplatit pouze několik stovek korun ročně, v panelovém bytě, do jehož oken svítí několik hodin denně přímé slunce, mohou být provozní náklady i desetkrát vyšší.

7 snadných tipů, jak v létě ušetřit za elektřinu

1. Zajistěte stín

Abyste nemuseli pouštět větrák či klimatizaci na plný výkon, snažte se udržet v místnosti co nejnižší teplotu i dalšími způsoby. Jedním z nejúčinnějších z nich je zastínění oken pomocí závěsů, venkovních či vnitřních žaluzií nebo speciálních protislunečních fólií, které nalepíte přímo na okenní sklo. Jestliže bydlíte v rodinném domě, vyplatí se vám vysadit kolem oken vzrostlejší keře nebo stromy, které vaše okna za několik let příjemně zastíní.

2. Opatrně s otevíráním oken

Během dne si domů nepouštějte horký venkovní vzduch – větrejte pouze krátce a jenom okny, která jsou ve stínu. Na delší dobu pak můžete okna otevřít ráno, pozdě večer a v noci, ale samozřejmě jen v případě, že nemáte zrovna zapnutou klimatizaci.

3. Vařte a pečte co nejrychleji

Večeříte během léta nejraději salát a ke svačině si místo domácího koláče dáte meloun? Poděkuje vám nejen vaše tělo, ale i peněženka – každé zapnutí sporáku a trouby totiž zvyšuje teplotu v místnosti, což vyžaduje intenzivnější chlazení vzduchu pomocí klimatizace.

4. Jdete do práce? Vypněte větrák i klimatizaci

Protože nemá větrák žádný vliv na teplotu vzduchu v místnosti, je zbytečné nechávat jej zapnutý po dobu vaší nepřítomnosti. Před odchodem z domova vypněte i klimatizaci nebo ji alespoň nastavte na minimální výkon. Jestliže máte moderní přístroj, který lze ovládat pomocí mobilního telefonu, snadno na dálku zajistíte, aby byla ve všech místnostech příjemná teplota v okamžiku, kdy se vrátíte domů.

5. Hlídejte si teplotu

I v tom největším horku myslete na to, že byste měli klimatizaci nastavit tak, aby nebyl rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vyšší než 8 stupňů. V opačném případě vám totiž hrozí nejen vyšší účet za elektřinu, ale i nachlazení.

6. Investujte do zateplení

V místnosti s kvalitně tepelně odizolovanými stěnami a stropem nebudete muset zapínat větrák či klimatizaci na plný výkon. Díky jednorázové investici do zateplení tak každoročně ušetříte nejen během topné sezóny, ale i za parných letních dnů.

7. Zapojte sluneční energii

Protože využíváte klimatizaci nejvíce během horkých slunečných dnů, je výhodné zásobovat ji elektřinou ze střešní solární elektrárny, která právě v tuto dobu vyrábí největší množství energie.

Je vám doma horko? Jděte ven!

Pouštíte větrák či klimatizaci na plný výkon, ale máte pocit, že je vám stále horko? Jděte ven! Parné letní dny nejlépe přečkáte na zahradě, v lese, na koupališti nebo alespoň v parku, kde můžete nejen odpočívat, ale i sportovat nebo pracovat na počítači – a to vše bez jakýchkoliv nákladů na provoz větráku či klimatizace.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora