8+1 rychlých a snadných triků, díky kterým ušetříte během léta za energie


Datum vydání: 23. 7. 2019

Zatímco v zimě ovlivní výši vašich výdajů za elektřinu a plyn zejména způsob, jakým vytápíte svůj domov, v létě bývají hlavními žrouty elektrické energie klimatizace a ledničky. Během horkých dnů však můžete snadno ušetřit například tím, že se obejdete bez sušičky nebo nahradíte teplou sprchu za vlažnou.

Úspora za energie

Zatímco během zimních měsíců není nic příjemnějšího, než se zahřát v horké vaně plné vody, v létě vás nejlépe osvěží krátká sprcha, díky které navíc ušetříte náklady za vodu i její ohřev. Čím ještě můžete během léta potěšit vaši peněženku?

 

1. Sprchujte se studenou vodou

Horké letní dny jsou ideální dobou k tomu, abyste si vyzkoušeli sprchování chladnější vodou, než jste běžně zvyklí. Nejlepší je začít se snižováním teploty vody pozvolna – dopřejte si nejprve teplou sprchu a nakonec teplotu vody na chvíli snižte. Během dalších dní pak postupně prodlužujte dobu, po kterou se sprchujete chladnější vodou a zároveň můžete i snižovat teplotu vody. Možná se vám otužování zalíbí natolik, že už u něj zůstanete po celý rok.

2. Namísto sušičky používejte slunce

Sušička vám sice ušetří chvilku času s věšením prádla, ale zároveň se jedná o jeden z největších žroutů elektřiny ve vaší domácnosti. Dopřejte jí proto přes léto zasloužené prázdniny a vytáhněte ze skříně kolíčky a prádelní šňůru nebo sušák. Na zahradě, na balkóně či v místnosti s otevřeným oknem vám v létě prádlo uschne za pár hodin – a zcela zdarma.

3. Zůstaňte ve stínu

Neumíte si představit léto bez větráků nebo klimatizace? Abyste je nemuseli zbytečně pouštět na plný výkon, snažte se ve svém domově udržet co nejnižší teplotu i bez nich. Základem úspěchu je nepouštět si domů sluneční paprsky okny, takže si pořiďte kvalitní vnitřní či venkovní žaluzie, závěsy nebo protisluneční okenní fólii.

4. Neotevírejte slunci okna

Přes den si do svého domova nepouštějte teplý venkovní vzduch otevřenými okny, do kterých svítí slunce. Větrání si ponechejte na ráno, večer či noc, kdy je venkovní teplota snesitelnější.

5. Netopte si doma troubou

Nezvyšujte zbytečně teplotu v kuchyni dlouhým vařením či pečením a připravujte si během léta rychlá jídla nebo saláty. Zkuste také více využívat mikrovlnou troubu a ohřívat si vodu k vaření těstovin v rychlovarné konvici namísto na sporáku.

6. Klimatizujte chytře

Jestliže máte doma klimatizaci, bude pravděpodobně vaším hlavním letním žroutem elektrické energie. Vždy se ji proto snažte používat co nejefektivněji a dbejte na to, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nepřekročil osm stupňů.

7. Starejte se o ledničku

Vaše lednička dostává v horkých letních dnech pořádně zabrat. Pokud je to jen trochu možné, postarejte se o to, aby na ni nesvítilo přímé slunce. Chladničku vždy otevírejte pouze na nezbytně nutnou dobu a nikdy do ní nevkládejte teplá jídla ani potraviny v neuzavřených nádobách. Pravidelně kontrolujte, jestli se na stěnách netvoří námraza a zda správně funguje těsnění ve dveřích.

8. Využívejte solární energii

Energii slunečních paprsků můžete využívat i v případě, že se vám zatím nechce investovat do střešních solárních panelů. S minimálními počátečními náklady si můžete pořídit například venkovní solární svítidla, která nasvítí přístupovou cestu k vašemu domu, osvětlí vaši zahradu nebo vytvoří útulnou atmosféru na balkóně či terase. Vynikajícím zlepšovákem je i solární gril, se kterým si vychutnáte letní pohoštění bez rizika požáru nebo popálenin.

Chystáte se na dovolenou? Dopřejte oddych i spotřebičům

Ještě než se vydáte za prázdninovými radovánkami, najděte si pár minut na to, abyste vytáhli ze sítě veškeré domácí spotřebiče i přístroje kromě ledničky a elektronických zabezpečovacích systémů. Nejen, že tak ušetříte za elektřinu, kterou by tato zařízení zbytečně odebírala ze sítě, ale navíc si nebudete muset dělat starosti s tím, že by se některý ze spotřebičů mohl poškodit během letní bouřky.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora