Analytici odhalili, jaké ceny energií přinese rok 2020. Dojde ke zdražení?


Datum vydání: 2. 12. 2019

Energie v roce 2020

Přestože energetický trh vypadá poslední měsíce stabilně, dle analytiků nás v roce 2020 čeká další zdražování. Nebude se však jednat o tak skokové navýšení jako na přelomu let 2018 a 2019. Jaké jsou predikce odborníků a proč mají elektřina i plyn opět o něco zdražit?

Od roku 2018 došlo k rychlému nárůstu cen elektřiny i zemního plynu, což pocítily rozpočty řady domácností. Bude trend pokračovat, nebo se ceny ustálí?

 

Poplatky za elektřinu stále stoupají. Ale pomaleji

Ceny energií pro domácnosti se odvíjejí především od cen na energetických burzách. Zatímco na rok 2019 byla průměrná cena 34 EUR/MWh, elektřina na rok 2020 zdražila o 18 %, tedy na průměrných 40 EUR/MWh. Ve chvíli, kdy váš dodavatel nakoupil dostatek elektřiny dopředu, zdražení se vás nemusí dotknout tolik, ale přesto se mu s nejvyšší pravděpodobností nevyhnete.

Za stoupáním cen elektřiny stojí zejména vyšší ceny emisní povolenky CO2 a také černého uhlí, kvůli čemuž je výroba elektřiny nákladnější – a to se obratem promítá i do cen na burzách.

Dle vaší spotřeby zaplatíte v roce 2020 řádově o stovky až tisíce korun více – dle analytiků se však nebude jednat o nic dramatického. K výraznějšímu zdražení pravděpodobně dojde až v letech 2021 a 2022.

Ceny plynu se konečně ustálily. Místy i zlevnily

Podobně jako u elektřiny, s příchodem dalšího roku odborníci očekávají zdražení i u plynu. Bude se však jednat pouze o mírný nárůst, neboť ceny zemního plynu na evropských burzách poslední měsíce kolísají a jejich růst se zastavil. Ne všichni dodavatelé však do koncových cen promítli zdražení z let 2018 a počátku roku 2019 – a to se, dle odborníků, může projevit v cenách po Novém roce.

Máte skutečně toho nejvýhodnějšího dodavatele energií?

Koncová cena pro domácnosti je vždy součtem několika faktorů. Kromě zmiňovaných cen na burze je důležitá i strategie vašeho dodavatele – tedy zda se mu podařilo koupit dostatek levných energií, nebo je nucen zdražovat. V epetu však nejsme na těchto faktorech závislí. Disponujeme totiž vlastními zdroji energie, a můžeme tak nabídnout nejvýhodnější ceny.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora