Co je a jak funguje virtuální baterie? Šetří vaši peněženku i přírodu


Datum vydání: 12. 10. 2020

virtualni-baterie

Virtuální baterie je finančně výhodný způsob, jak uskladnit zejména solární elektřinu. Jako úložiště totiž využíváte přímo distribuční síť. Co přesně virtuální baterie je a jak funguje?


Patříte mezi příznivce obnovitelných zdrojů a zvažujete pořízení solární elektrárny? Pak vás potěší, že k elektrárně nemusíte hned kupovat drahý akumulátor, ale můžete využít takzvané virtuální baterie.

Virtuální baterie umožní uložit solární elektřinu na později

Mezi největší nevýhody domácích solárních elektráren patří to, že panely vyprodukují nejvíce elektřiny přes den, za plného slunečního svitu, ale neumožňují její uskladnění na pozdější spotřebu. Stále více domácností proto vyhledává technologie, které umožňují elektřinu uskladnit.

Podobně jako cenově nákladné akumulátory funguje virtuální baterie. Nepředstavujte si však baterii podobnou té, jakou máte v autě: jedná se o službu, kterou nabízí dodavatelé elektřiny.

Elektřinu uskladníte přímo v distribuční síti

Jako akumulátor totiž poslouží elektrická rozvodná síť, která vaši elektřinu odebere ve chvíli, kdy ji vyprodukujete a vy si pak stejné množství energie kdykoliv vyberete. Za úložiště platíte zpravidla paušální poplatek.

elektricke-vedeni

Množství elektřiny pak hlídá jednoduchý měřák, díky kterému budete mít vždy přehled, kolik elektřiny máte uskladněno na pozdější použití. Výhoda tohoto systému spočívá v tom, že umožňuje využít až 100 % vyprodukované solární elektřiny.

Je tato služba skutečně výhodná?

Marketingovým tahem mnohých společností, které službu poskytují, je, že elektřinu si vždy můžete vybrat zpět zdarma. V praxi to ale zcela možné není. Ve chvíli, kdy elektřinu do sítě dodáváte – například v poledne – je její cena nízká. Avšak vy si elektřinu vyberete večer, kdy stojí výrazně více. Právě proto je virtuální baterie poskytovaná za paušální poplatek, který tyto rozdíly v ceně zohledňuje.

Přesto služba výhodná je – už jenom tím, že zamezí plýtvání. Uskladnit elektřinu, kterou sami vyprodukujete, vychází obvykle výhodněji než nákup chybějící elektřiny za plnou cenu. Navíc můžete mít dobrý pocit, že využíváte obnovitelné zdroje, a přispíváte tak k lepšímu stavu životního prostředí.

Jaké jsou další možnosti skladování solární elektřiny?

Virtuální baterie patří mezi finančně nejvýhodnější možnosti, jak elektřinu uskladnit. Existují však i další možnosti. První a nákladnější možností jsou akumulátory energie, které se samy nabijí v případě přebytku energie. Nepřímou cestou ukládání energie jsou pak tepelné zásobníky, které ohřívají vodu, kterou pak využijete jako užitkovou nebo na vytápění.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora