Menu

Levný a doposud podceňovaný LNG může přispět ke skokovému snížení emisí


Datum vydání: 12. 1. 2021

lng-trajekt

LNG je ekologické a čisté palivo, mezi jehož hlavní výhody patří také nízká cena. Ta je dána tím, že nabídka zkapalněného zemního plynu stále převyšuje poptávku. Jedná se o palivo budoucnosti?

Trh se zkapalněným zemním plynem je zatím nestabilní. Ve prospěch LNG hovoří nízké emise a cena, v neprospěch špatná optimalizace dodavatelského řetězce a malý zájem velkých hráčů v automobilovém průmyslu.

Velký potenciál LNG je v lodní dopravě

Nákladní lodě zatím ve velkém využívají těžké topné oleje. Pokud by v rámci EU bylo do roku 2040 v provozu 6000 nákladních lodí na LNG, klesly by emise lodního průmyslu o 30 až 50 %. Lodní doprava aktuálně představuje 3 % celosvětové produkce oxidu uhelnatého a zatím jedinou alternativu v tomto odvětví představuje právě zkapalněný zemní plyn. V silniční dopravě má LNG největší potenciál využití v nákladní dopravě.

Jakým problémům čelí zkapalněný zemní plyn

Doposud nevyřešeným problémem je optimalizace dodavatelského řetězce – LNG je vysoce hořlavý plyn a jeho přeprava je technologicky náročná. Síť LNG čerpacích stanic je navíc řídká, a to kvůli vysokým nákladům na výstavbu. Mnoho terminálů s LNG je v přímořských oblastech, avšak ty jsou vzdálené tisíce kilometrů.

LNG v ČR? Ani zde nejde o příliš rozšířené palivo

Nedostatek čerpacích stanic a nedostatečné pobídky států brzdí zájem velkých automobilek o toto palivo, a proto většina investic jde do rozvoje elektromobility. Elektřina však do nákladní dopravy ještě pravděpodobně několik desetiletí výrazně nepromluví, a proto je řešením právě levný zemní plyn.

Stále více významných firem a politiků poukazuje na ekologické aspekty využívání LNG a na jeho nízkou cenu. Řešením proto můžou být plánované ekonomické pobídky, které podpoří výstavbu plynových čerpacích stanic.

Ještě před 10 lety mělo přístup k LNG pouze 23 zemí

I přes zmíněné nesnáze se zdá, že využití zkapalněného zemního plynu roste. Vždyť jen 10 let dozadu mělo přístup k LNG pouze 23 zemí z celého světa. Dnes se počet zemí zdvojnásobil a bude rychle stoupat. Právě LNG může být totiž palivem, které přispěje k významnému snížení emisí oxidu uhelnatého.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

telefon
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora

Vážení zákazníci,

vyjádření k současnému stavu na trhu s energiemi a také plánovaný postup naší společnosti naleznete na tomto odkaze.

Také Vás velice prosíme o trpělivost při čekání na vyřízení svých požadavků. Vzhledem k obrovskému množství dotazů nám vyřízení všech požadavků trvá déle, než je u nás standardem a než bychom si sami představovali. Nemusíte se ale bát, všechny požadavky odbavíme nejrychleji, jak jen bude možné. Pokud máte zájem o odběr energií od epet, můžete si pro urychlení procesu stáhnout smlouvu a informace pro zákazníky na Elektřinu či Plyn na našem webu, vyplnit tyto dokumenty a podepsané je zaslat na e-mail info@epet.cz.

Děkujeme Vám za pochopení.

Váš tým epet