Co se děje na trhu s energiemi?


Datum vydání: 22. 4. 2022

Petr kopie

Elektřina a plyn jsou v současné době jedním z nejčastěji zmiňovaných témat. Ptáte se, jak zvolit nového dodavatele? Jakou smlouvu je nejvýhodnější v dnešní době uzavřít? Nebo Vás zajímá, jak vlastně funguje velkoobchodní trh s energiemi a nákupy na burze? Přečtěte si, jak se k těmto otázkám vyjadřují odborníci z epet v médiích.   

O končícím DPI a situaci odběratelů, kteří si nezařídili nového dodavatele

Ředitelka prodeje a péče pro maloodběr, Ing. Žaneta Müllerová, ve článku shrnula dění na energetickém trhu v druhé polovině minulého roku a také popsala, v jaké situaci se nyní nachází odběratelé, kteří během posledních 6 měsíců z režimu dodavatele poslední instance neodešli. Jaké má tato situace důsledky a kdo by měl nést konečnou zodpovědnost? O tom si můžete přečíst ve článku na E15 na tomto odkaze

O důvodech růstu cen energií, možnostech řešení a vidinách do budoucna

Evropa pochopila, že je potřeba se zbavit závislosti na energetických zdrojích z politicky nestabilních zemí a pokud možno se stát soběstačnou. To však bude trvat několik let, do té doby se dají očekávat velké výkyvy cen. Předpokládám, že aktuální vysoké ceny energií budou motivovat firmy a jednotlivce k úsporám, což by měl stát vhodnou dotační politikou podporovat.“ zmínil Ing. Ladislav Sladký, člen představenstva a ředitel Business Development ve článku pro zpravodajský ekonomický deník E15. Celý článek je k dispozici zde.

O fungování nejen velkoobchodního trhu s energiemi a spotovém produktu

Ředitel prodeje velkoodběru a obchodování s energiemi, Ing. Jiří Mejzr, Ph.D. ve článku pro Reflex popisoval fungování velkoobchodního trhu s energiemi: „Obecně se dá říct, že pro zákazníky v ČR mohou dodavatelé nakupovat i v jiných zemích, například v Německu nebo ve Francii. Fyzické dodávky mezi jednotlivými zeměmi jsou ale omezeny technickými parametry sítí. Zejména vlivem různých dostupností kapacit vznikají mezi cenami v jednotlivých zemích cenové rozdíly. Mluví se o nich jako o tzv. country spreads.“ Popisoval také to, jak se zvýšené náklady na energie projevily v podnikatelském sektoru. Článek naleznete na tomto odkaze.

O výběru dodavatele energií, rozdílech v nabídkách a zastropování cen energií

„Velmi často byla volba zákazníka založená pouze na jediném kritériu a to byla co nejnižší cena. Vývoj pořizovacích cen energií podporoval dodavatele v jejich obchodních cílech orientovaných na růst. Myšlenka, že dodavatel nebude schopen ustát své závazky, byla spíše hypotetická. Zákazník viděl pouze vitální konkurenční prostředí, co přinášelo úspory v nákladech, bez ohledu na to, jestli jste domácnost, nebo průmyslový podnik. Pádem asi dvacítky dodavatelů tak rázem téměř milion odběratelů muselo řešit zajištění dodávek energií.“ popsala uplynulé dění na trhu s energiemi Ing. Žaneta Müllerová, ředitelka prodeje a péče pro sekci maloodběru. Rozhovor, v němž se dozvíte mimo jiné také to, jak v dnešní době přistupovat ke změně dodavatele a jaké mýty mezi odběrateli panují, naleznete na stránkách deníku E15 na této stránce.

 

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora

Vážení zákazníci,

naše zákaznické centrum musí v těchto dnech reagovat na velké množství dotazů jak na e-mailu, tak na telefonické lince.

V tuto chvíli proto může být doba pro vyřízení Vašeho požadavku nebo převodu smlouvy k epet delší, než je obvyklé (cca 2–3 týdny). 

Pokud jste uzavřeli smlouvu o dodávce elektřiny nebo plynu u epet, pracujeme na tom, abyste energie od nás začali odebírat co nejdříve.

Jakmile se k Vašemu požadavku dostaneme, ozveme se Vám.

Děkujeme za Vaši důvěru i trpělivost!

Váš tým epet