Distributor a dodavatel energií: Jaký je rozdíl?


Datum vydání: 11. 3. 2024

AdobeStock_269682842

Pojmy distributor a dodavatel energií se velmi často zaměňují, přitom každý z nich poskytuje něco jiného. Pokud se chcete vyznat ve vašich výdajích za energie, je dobré porozumět základnímu názvosloví. Víte, jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem a jak ovlivňují konečnou cenu vašich energií?

Kdo je distributor elektřiny a plynu?

Distributorem energií je společnost, která provozuje distribuční soustavu plynu nebo elektřiny. Tedy drátů, vedení, trubek a jiných zařízení, díky kterým se energie dostanou až k vám domů. Vlastní také plynoměry a elektroměry, u kterých zodpovídá za jejich funkčnost.

Distributora energií si odběratel nemůže zvolit, je mu přidělen podle oblasti, kde elektřinu nebo plyn odebírá. Poplatky distributorovi tvoří regulovanou složku ceny, která je pěvně určena ERÚ (Energetický regulační úřad).

Jaké jsou povinnosti distributora?

Distributorská společnost má na starost správu a údržbu sítě rozvodných zařízení. Proto při opravách a výměnách dochází k občasným odstávkám. Informace o nich se dozvíte na stránkách jednotlivých distributorů.

Na českém trhu působí 3 distributoři elektřiny:

  • ČEZ Distribuce, a. s. – západní, východní, střední a severní Čechy a severní Morava.
  • D, a.s. (E.ON Distribuce) – jižní Čechy a jižní Morava.
  • PRE distribuce, a. s. – Hlavní město Praha.

A 3 distributoři plynu:

  • GasNet, s.r.o. (RWE GasNet) – západní, východní, střední a severní Čechy, severní a jižní Morava.
  • Pražská Plynárenská distribuce, a.s. – Hlavní město Praha.
  • D, a.s. (E.ON Distribuce) – jižní Čechy.

Kdo je dodavatel elektřiny a plynu?

Dodavatel energií je obchodní společnost, která zajišťuje nákup energií na burze a následně ji prodává koncovým uživatelům. Poplatky dodavatelům tvoří neregulovanou složku ceny. Každý odběratel si může svobodně vybrat, jakého dodavatele elektřiny a plynu si zvolí.

Dodavatele energií také může měnit tak často, jak mu to umožní smlouva. Epet je spolehlivým dodavatelem elektřiny i plynu patřící ke skupině EP Infrastructure, což je druhý největší výrobce elektřiny v ČR. Od roku 2021 epet nabízí také takzvanou zelenou elektřinu.

V ČR existuje více než 100 dodavatelů energií na základě platné licence, kterou dodavatelům uděluje ERÚ (Energetický regulační úřad). Dodavatele energií vybírejte opravdu důkladně. Kromě ceny je třeba se dívat i na další kritéria, jako je například nabídka poskytovaných služeb, stabilita dodavatele nebo vstřícnost jednání.

AdobeStock_47014812

Jak ovlivnit konečnou cenu energií?

Konečnou cenu můžete ovlivnit výběrem dodavatele elektřiny a plynu a také svým chováním. Čím více energie šetříte, tím míň ve finále zaplatíte.

U ceny elektřiny je 40 % ovlivněno dodavatelem a zbylých 60 % je placeno distributorovi a OTE (Operátorovi trhu). Operátora trhu vlastní stát a jedná se o akciovou společnost, která zajišťuje fungování trhu s elektřinou a plynem.

U plynu připadne 25 % z ceny distributorovi a OTE (Operátorovi trhu) a 75 % dodavateli za plyn.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora