Menu

Domácí nabíjení autobaterie: Kdy je potřeba a na co si dát pozor


Datum vydání: 7. 3. 2019

Stojí vaše auto delší dobu zaparkované v garáži nebo s ním často jezdíte pouze na krátké vzdálenosti? Pak nezapomínejte pravidelně kontrolovat a dobíjet jeho autobaterii, která se může při přílišném vybití nenávratně poničit.

Kontrolka autobaterie

S nedostatečně nabitou autobaterií vás kromě potíží při startování vašeho vozu čeká také velké riziko jejího nenapravitelného poškození. Ve vybité baterii totiž může dojít k sulfataci neboli zatvrdnutí sulfidu olovnatého na elektrodách, které hrozí již po několika málo dnech.

 

Proč je někdy nutné dobíjet autobaterii nabíječkou?

Vaše autobaterie může správně fungovat jedině v případě, že je průběžně udržována v nabitém stavu. Zatímco za běžných okolností se o její nabíjení postará alternátor, při příliš častém startování, krátkém popojíždění nebo intenzivním topení se baterie nestihne během jízdy plně dobít.  K postupnému samovolnému vybíjení autobaterie dochází i při dlouhodobém parkování v garáži, kdy se míra jejího nabití rychle snižuje zejména v horkém letním počasí.

Mějte vždy přehled o vaší autobaterii

Stav autobaterie kontrolujte minimálně jednou za rok. Jestliže se však automobilem projedete jen výjimečně, nebo jej naopak často startujete při popojíždění po městě, měli byste jeho baterii pravidelně kontrolovat v kratších intervalech. Prvními varovnými signály, které vám naznačí, že je čas na kontrolu baterie, mohou být menší problémy se startováním nebo slábnoucí intenzita světel.

Aktuální stav nabití autobaterie zjistíte změřením jejího napětí voltmetrem nebo určením hustoty elektrolytu hustoměrem. Pro získání přesných výsledků je nutné provádět veškerá měření až několik hodin po skončení jízdy nebo po nabíjení baterie. Jestliže zjistíte, že napětí kleslo pod 12,4 V nebo že je hustota elektrolytu nižší než 1,24 g/cm3, je třeba baterii ihned dobít.

Klasická versus automatická nabíječka

Při použití klasické nabíječky si musíte dávat pozor, abyste ji po úplném nabití opět odpojili a předešli tak přebití autobaterie. Automatické nabíječky se o optimální dobu i rychlost nabíjení postarají samy. Po zapojení nejprve vyhodnotí stav baterie, nejvhodnějším způsobem ji nabijí a poté se přepnou do udržovacího režimu, v němž do baterie neustále posílají malý udržovací proud. Abyste předešli poškození gelových nebo AGM baterií, připojujte k nim výhradně nabíječky, které jsou pro ně určené.

Při nabíjení nezapomínejte na svoji bezpečnost

Autobaterie obsahuje potenciálně výbušnou směs plynného vodíku s kyslíkem a kyselinu sírovou, která může způsobit poleptání. Vždy s ní proto manipulujte pouze v dobře větraných prostorách a myslete na ochranu očí, obličeje i rukou. Při nabíjení klasických údržbových baterií je důležité, abyste nechali otevřené jejich víko. Zamezíte tak totiž hromadění vodíku uvnitř baterie, které by mohlo vést k výbuchu.

Dobíjení autobaterie

Abyste předešli zkratu nebo úrazu elektrickým proudem, vždy nejprve připojte nabíjecí svorky ke kontaktům baterie a až poté zapojte nabíječku do elektrické sítě. Po skončení nabíjení vytáhněte nabíječku ze zásuvky, odpojte její koncovky od baterie a počkejte s další jízdou autem alespoň dvě hodiny.

Zajistěte si bezstarostnou jízdu i dlouhou životnost autobaterie

Pravidelnou kontrolou vaší autobaterie předejdete mnoha problémům, které by vám zbytečně komplikovaly jízdu autem. S kvalitní domácí nabíječkou si snadno zajistíte perfektní fungování i dlouhou životnost vaší autobaterie – a tím také méně starostí během vašich cest.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám, nebo napište email.

telefon
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora