Elektromotorky: Nabíjení, spotřeba a výkon


Datum vydání: 4. 3. 2021

AdobeStock_390986005

Elektromobilita se stává velmi oblíbenou. A není se čemu divit. Pokud zvažujete pořízení elektromotorky do své domácnosti, věnujte pozornost našemu článku. Máme pro vás praktické informace o nabíjení, spotřebě i výkonu. 

Proč si pořizovat motorku na elektrický pohon? 

Na začátek musíme uvést, že elektromotorky jsou praktickým pomocníkem zejména do města. Pokud nechcete vytahovat kolo nebo auto z garáže a městská hromadná doprava vás také neláká, ideální variantou je na kratší cesty právě elektromotocykl. Doveze vás pohodlně, tiše a ekologicky. 

Nejen, že se krásně projedete, ale hlavně vás to nebude tolik stát. Elektromotorky jsou opravdu levné na provoz. A to bereme společně s ekologičností jako jejich největší benefit. 

Jak se elektromotorky nabíjí? 

Svou elektromotorku můžete nabíjet dvěma způsoby. Buď zvolte nabíjení doma z běžné elektrické zásuvky nebo navštivte veřejně dostupné dobíjecí stanice. Která varianta je lepší? Záleží, co vám více vyhovuje, kolik máte času a jaký typ elektromotorky máte. 

Průměrně je doba nabíjení odhadována u elektromotorek s delším dojezdem na přibližně 9 hodin. U elektromotorek s kratším dojezdem bývá nabíjení zhruba na 5 hodin. 

A pokud doma máte výhodného dodavatele elektřiny, nebude vás dobíjení elektromotorky ani tolik stát! 

Motorka

Spotřeba aneb kolik ujedu kilometrů? 

Na trhu najdete několik druhů elektromotorek: silniční, univerzální, terénní nebo třeba elektroskútry. Jejich největší rozdíly jsou ve výkonu, maximální dosažené vzdálenosti a také v dojezdové vzdálenosti. Vybírejte tedy vždy podle svých očekávání a potřeb. 

Chcete se projíždět po městě? Zvolte silniční elektromotorku. 

Chcete adrenalinové ježdění po poli? Kupte si terénní typ. 

A jak je to s tím výkonem a spotřebou? Například taková elektromotorka 11kW ZERO S ZF 7.2 (2020) má maximální rychlost 139 km/h a ujedete s ní až 143 kilometrů. Počítejte ale s tím, že většina silničních a univerzálních elektromotorek má vysoký výkon a dojezd až 250 kilometrů. Elektroskútry jsou zase nejčastější volbou, když chcete jednou za čas dojet do práce nebo na nákup. 

Výhody vs. nevýhody 

Na rozdíl od motorek na benzín jsou elektromotorky lehčí, menší, tišší, výkonnější a také ekologičtější. Minimálně svou jízdou zatěžujete životní prostředí, a ještě máte nízké náklady na provoz a údržbu. Jako další výhodu vidíme možnost dobíjení z domácí elektrické zásuvky. Zároveň nemusíte vyměňovat oleje a různé kapaliny. Stačí vám pouze servisní prohlídka jednou za rok

Mezi nevýhody bychom zařadili vyšší pořizovací cenu elektromotocyklu. A také musíme zmínit kratší dojezdovou vzdálenost a nutnost častějšího dobíjení. 

 A víte, že některé elektromotorky můžete řídit i bez řidičského oprávnění? Výkonnostně jsou tyto elektrické motorky podobné mopedům a jsou rychlostně omezeny. 

Přečtěte si také náš článek Elektrifikace se nevyhýbá ani kamionům: Seznamte se s kamionem-trojejbusem nebo se inspirujte ve článku Jak složitá je přestavba auta na elektromobilPotřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora