Inteligentní domácnost v praxi: Představujeme Smart Home a Smart Grid


Datum vydání: 27. 3. 2020

smart-home-1

Zatímco někteří inteligentní technologie v domácnosti vítají, řada lidí je k těmto systémům skeptická. Vyplatí se chytrá domácnost a je skutečnou pomocí?

 

Inteligentní technologie vstupují i do běžných domácností a aktuálním trendem jsou systémy Smart Home a Smart Grid. Ty vedou k efektivnímu využívání energií a umožní také řídit celou domácnost z jednoho místa – třeba z vašeho telefonu.

Co je to Smart Home a jaké jsou hlavní výhody

Jak by se vám líbilo ovládat celou domácnost – osvětlení, termostat, elektřinu, plyn aj. – pomocí jednoduché aplikace, a to třeba i na dálku z vašeho mobilu? Tak právě toto umožňuje tzv. chytrá domácnost neboli Smart Home.

Koncept Smart Home totiž nepatří jen do sci-fi filmů – inteligentní domácnost si dnes můžete pořídit i vy. V praxi to znamená, že veškerá zařízení jsou propojená pomocí Wi-Fi, Bluetooth či jiné komunikační sítě.

Zjevnou výhodou inteligentní domácnosti je, že vám umožní ovládání všech prvků na dálku. Ale technologie tady nekončí. Systémy Smart Home umí propojit budík s žaluziemi, termostat s meteostanicí nebo zapnout televizi či kávovar v určitou hodinu či na povel.

Inteligentní může být také energetická distribuční síť

Častým důvodem pro pořízení chytré domácnosti bývá snaha o energetické úspory. Technologie Smart Home vám umožní přepínat mezi levnějšími a dražšími tarify energií, a při správném plánování tak snížíte výdaje za elektřinu či plyn.

smart-grid-1

Revolučním řešením je pak systém Smart Grid, na který se můžete těšit již v blízké budoucnosti. Ten totiž sám vyhodnotí cenu elektřiny a střídá tarify tak, aby cena energie byla co nejvýhodnější. Technologie zároveň obratem poskytne informace o okamžité spotřebě elektřiny, aktuálních cenách a vše můžete porovnávat v čase.

Smart Home a Smart Grid se vyplatí nejen nadšencům do technologií

Zatímco před 20 lety měl mobilní telefon málokdo, dnes se bez smartphonu neobejdete. A k podobnému vývoji směřují i domácnosti. Systémy Smart Home a Smart Grid znamenají především pohodlí, neustálý přehled a úsporu energií i času. Argumentem proti domácím chytrým technologiím bývá vyšší cena, avšak dle propočtů se investice vrátí na snížených nákladech za elektřinu a plyn.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora