Menu

Jak funguje solární elektrárna: Tajemství spočívá ve fotoelektrickém jevu


Datum vydání: 27. 5. 2020

solarni-elektrarna

Sluneční energie má jednu ohromnou výhodu –⁠ patří mezi obnovitelné zdroje a produkce elektřiny je takřka nevyčerpatelná. Jak však taková solární elektrárna funguje a utáhne celou domácnost?

 

Málokdo ví, že solární elektrárna není totéž, co termální kolektory. Elektrárna totiž produkuje elektřinu, zatímco kolektory teplo pouze sbírají a využívají jej na vytápění nebo ohřev vody. V článku vás seznámíme právě s fungováním solárních, neboli fotovoltaických, elektráren.

Domácí i velké solární elektrárny fungují na stejném principu

Když se řekne solární elektrárna, jako první si pravděpodobně představíte lesklé panely, od kterých se odráží slunce. Panely samotné se skládají z fotovoltaických článků, jejichž základem je polovodičová dioda.

Články jsou zpravidla z křemíku nebo arsenidu galia. Křemík je o něco levnější a dostupnější, arsenid pak účinnější. Na povrchu panelů naleznete antireflexní vrstvy, které eliminují odraz slunečního záření a tím i energetické ztráty.

Ve chvíli, kdy na diody dopadne sluneční záření, dochází k takzvanému fotoelektrickému jevu – čili reakci mezi protony a neutrony, kdy dojde k uvolnění elektronu a vzniku elektrického napětí. Jeden článek má sám o sobě mizivé napětí – jen 0,5 V – sériovým zapojením článků do sebe však napětí exponenciálně roste a vzniká elektrický proud. Na stejném principu fungují jak domácí, tak velké elektrárny, rozdíl je především v počtu solárních panelů.

Jak solární elektřinu uchovávat

Ve chvíli, kdy vznikne elektřina, slouží k okamžité spotřebě. Spotřebiče sice část energie využijí, ale zbytek zpravidla volně odtéká do sítě. 

solarni-elektrarna-2

Pokud máte solární elektřinu doma a chcete elektřinu použít až například večer, potřebujete také akumulátor energie, neboli baterii, která se vždy v případě přebytku elektřiny nabije.

Nepřímým způsobem, jak energii uchovávat, jsou pak tepelné zásobníky. Přebytečná elektřina se zde za pomoci spirály okamžitě mění na tepelnou energii a uchovává se v podobě horké vody. Vodu z boileru lze dokonce využít nejen jako užitkovou, ale také na vytápění.

Utáhne solární elektrárna celou domácnost?

Výroba elektrické energie ze slunečního svitu je snadný jev a touto cestou může jít velká řada domácností. Využití sluneční energie vede k úsporám a je ekologické, nicméně množství elektřiny je vždy závislé na intenzitě slunečního záření a množství fotovoltaických článků. Nejoblíbenějším řešením je kombinace solární energie s odběrem elektřiny z distribuční sítě.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
pro stávající a firemní zákazníky
255 707 099
e-mail
pro stávající a firemní zákazníky
info@epet.cz
využijte
sekci podpora

Vážení zákazníci,

vzhledem k velkému množství nových zákazníků může být v tuto chvíli doba na převod smlouvy k epet delší, než je obvyklé. Ujišťujeme Vás však, že pokud jste uzavřeli smlouvu o dodávce elektřiny nebo plynu u epet, pracujeme na tom, abyste energie od nás začali odebírat co možná nejdříve. 

Chceme také Vás informovat, že platební kalendáře zasíláme průběžně, nemusíte se tedy obávat, pokud Vám rozpis záloh na rok 2022 doposud nepřišel.

Vzhledem k enormnímu počtu požadavků vyřizujeme Vaše e-maily v prodloužené lhůtě. Více informací pro nové zákazníky naleznete na  tomto odkaze

Děkujeme Vám za dosavadní trpělivost při vyřizování všech požadavků.

Váš tým epet