Jak fungují dobíjecí stanice pro elektromobily a jaké jsou mezi nimi rozdíly


Datum vydání: 4. 4. 2019

Uvažujete o pořízení vozu na elektrický nebo hybridní pohon, ale odrazuje vás jeho zdlouhavé nabíjení z domácí zásuvky? Díky rostoucímu počtu veřejných dobíjecích stanovišť si dnes můžete elektromobil snadno a rychle nabít na jedné z několika stovek stanic rozmístěných po celé České republice – zejména poblíž parkovišť a obchodních center.

Dobíjecí stanice pro elektromobily

Rozšiřování celosvětové sítě rychlých dobíjecích stanic je přirozeným důsledkem neustále stoupající poptávky po elektromobilech. S vozem na elektrický pohon proto dnes můžete vyrazit doslova kamkoliv – a stihnete si jej nabít třeba během přestávky na oběd.

 

Domácí nabíjení elektromobilu: Snadno dostupné, ale pomalé

Přibližně v devadesáti procentech případů nabíjejí majitelé svůj elektromobil doma či na pracovišti. Namísto klasické jednofázové 230V zásuvky je rychlejší použít třífázovou průmyslovou zásuvku s pěti kolíky, která bývá často instalována nejen v domácnostech, ale i na větších parkovištích. Nejlepších výsledků dosáhnete se zásuvkou umístěnou poblíž domovního rozvaděče. Prodlužovací kabel raději vůbec nepoužívejte: snižuje rychlost dobíjení a může u něj snadno dojít k nebezpečnému přehřátí.

Domácí dobíjení dokáže několikanásobně urychlit tzv. wallbox – neboli nástěnná nabíjecí stanice, která se díky zabudovaným jistícím prvkům postará i o větší bezpečnost nabíjení. Počítejte však s tím, že vás její pořízení vyjde na desítky tisíc korun.

Objevte výhody rychlonabíjecích stanic a supernabíječek

Hlavní výhodou veřejných stanic je výrazně nižší doba dobíjení elektromobilu ve srovnání s domácím nabíjením. Kromě běžných dobíjecích stanic na střídavý proud můžete využít i rostoucí počet moderních rychlonabíjecích stanovišť s výkonem nad 40 kW. Díky tomu, že dodávají stejnosměrný proud, dokáží nabít baterii průměrného elektromobilu na 80 % už za půl hodiny. V současné době jsou však rychlonabíjecí stanice kompatibilní pouze s několika typy elektromobilů.

Dobíjení elektromobilu

Nejvýkonnějšími nabíjecími stanicemi jsou tzv. supernabíječky určené pro elektromobily Tesla. Díky výkonu až 135 kW dokážou vozidlo nabít pro stokilometrovou jízdu za méně než deset minut. V současné době se v České republice nacházejí dvě supernabíječky – a můžete je použít zcela zdarma.

Proč je nabíjení elektromobilu stejnosměrným proudem rychlejší než střídavým? 

Baterie elektromobilu je zkonstruovaná tak, že přijímá a vydává stejnosměrný proud. Jestliže elektromobil připojíte k domácí zásuvce nebo k běžné nabíjecí stanici, je dodávaný střídavý proud nejprve změněn na stejnosměrný pomocí palubní nabíječky zabudované v elektromobilu.

V případě rychlodobíjecí stanice na stejnosměrný proud nutnost této transformace odpadá a není tak potřeba využívat palubní nabíječku. Protože je proud přiváděn přímo do baterie, je nabíjení elektromobilu výrazně rychlejší a efektivnější.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora