Jak přepsat stavební elektřinu?


Datum vydání: 14. 8. 2018

Dokončujete stavbu domu a využíváte tzv. stavební přípojku elektřiny neboli dočasnou elektrickou přípojku, která vám sloužila po dobu průběhu stavby? Chystáte se změnit provizorní přípojku na standardní odběrné místo elektřiny? Poradíme vám jak na to.

Stavební přípojka je pouze dočasnou záležitostí. Na stavbě domu zajišťuje potřebnou dodávku elektrické energie. Ta je nutná zejména pro připojení elektrického nářadí a zařízení, které je na stavbě využíváno. Po dokončení stavby a zkolaudování domu je nutné požádat dodavatele elektřiny o zrušení stavební přípojky a zřízení standardního odběrného místa elektřiny.

Kdy žádat o standardní přípojku

Zažádat o převedení stavební přípojky na standardní má smysl až ve chvíli, kdy je váš nově postavený dům plně zkolaudovaný. Teprve v tuto chvíli se totiž z pohledu dodavatele elektřiny mění stavba v hotový dům, který mohou jeho uživatelé plně využívat standardním způsobem. Změnou elektrické přípojky se mění také tarif elektrické energie, a tak je tento postup zcela logický.

Proces převodu elektrické přípojky

Převod měřidel obvykle není administrativně nijak náročnou záležitostí. V závislosti na konkrétních požadavcích dodavatele vám obvykle postačí vyplnit několik jednoduchých formulářů, případně vše vyřídit přímo se svým dodavatelem elektrické energie.

V rámci procesu převodu přípojky ze stavební na standardní si můžete najít nového, výhodnějšího dodavatele elektřiny. To se vám bude hodit především v případě, kdy se službami současného dodavatele nejste spokojeni nebo služby dodavatele nevyhovují vašim konkrétním požadavkům. Najdete-li si nového dodavatele, dosáhnete často výrazně nižší ceny nebo mnohem výhodnějších podmínek souvisejících s odběrem elektrické energie. Odběr elektrické energie v rámci standardní přípojky pak můžete zřídit již u nově vybraného dodavatele. Počítejte však s tím, že se přepis může vzhledem ke složitějšímu procesu na jedné či obou stranách administrativně pozdržet.

Co k přepisu budete potřebovat?

Pro zrušení stavební přípojky obvykle budete muset vyplnit žádost o převod odběru elektřiny, případně vyplnit žádost o ukončení smlouvy a smlouvu o připojení. Hodit se vám budou při řešení administrativních záležitostí souvisejících s odběrem také doklady o vlastnictví odběrného místa, tedy ideálně výpis z katastru nemovitostí. V případě přepisu stavební přípojky navíc oproti běžné změně dodavatele elektrické energie budete muset doložit také patřičný doklad o schválení kolaudace.

Jak dlouho vše potrvá?

Přepis elektrické energie obvykle probíhá hladce, aniž by bylo nutné dodávku elektrické energie jakkoliv přerušit. Záleží však často na konkrétní situaci a na tom, jak byla stavební přípojka ve vašem případě řešena. Pokud se rozhodnete řešit situaci osobně přímo na pobočce dodavatele elektřiny, pravděpodobně zvládnete vyřídit všechny administrativní záležitosti během jediného dne. V případě e-mailové komunikace či komunikace prostřednictvím pošty se připravte na to, že dodavatel má na vyřízení vaší žádosti celých 30 dní od doručení.

 

Dále by vás mohlo zajímat

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora