Jak se tvoří a upravují zálohové platby na energie?


Datum vydání: 26. 5. 2023

Pro rok 2023 přistoupila vláda ke stanovení cenového stropu, aby spotřebitele chránila před rostoucími cenami energií. V současné době však ceny energií klesají a dodavatelé nabízí levnější elektřinu i plyn za ceny, které jsou někdy i výrazně pod cenovým stropem. Ve společnost Epet na tento vývoj také reagujeme a již nyní nabízíme novým i stávajícím zákazníkům co nejvýhodnější ceny energií, které pro vás zodpovědně nakupujeme.

Kolik můžete ušetřit na zálohách na energie?

Porovnat vaši spotřebu energií s ceníkem a vypočítat nové měsíční zálohy není vůbec složité. Pokud se vaše spotřeba proti minulému roku výrazně nezměnila, nejjednodušší způsob je podívat se na vaše poslední vyúčtování záloh na elektřinu a plyn. V něm najdete vaši roční spotřebu i výši původních záloh. Na našem webu pomocí přehledné tabulky a praktických příkladů snadno zjistíte, kolik můžete u nás při vaší spotřebě ušetřit, a jaká přesně bude vaše měsíční záloha na elektřinu nebo plyn. V rámci ceníku FIX 12 vám nabízíme ceny, které jsou pro běžné domácnosti nižší až o 42 % u plynu a o 23 % u elektřiny, než je cenový strop.

Jak a kdy můžete snížit vaše zálohy na energie?

To je jeden z nejčastějších dotazů našich zákazníků, kteří v posledních měsících, jako ostatně většina lidí, šetřili a hlídali svoji spotřebu. Zvyšování cen se dotklo všech, a žádosti o snížení záloh jsou zcela pochopitelné. Ovšem tady si zákazníci musí dávat pozor na marketingové tahy některých dodavatelů.

Překvapivě nízká výše záloh je sice velkým lákadlem, ale zákazníka může u vyúčtování od méně spolehlivého dodavatele čekat velice nepříjemné překvapení v podobě nedoplatku. Také doporučujeme věnovat pozornost ceníkovým cenám, které se mohou nyní hodně lišit od cen zastropovaných. To znamená, že v roce 2024, kdy by měl cenový strop přestat platit, vás může čekat náhlý skok v měsíčních zálohách. Je tedy potřeba se o výhodnější ceny energií zajímat již nyní.

Kdy zálohy za energie snížit a kdy ne

Pokud snížíte vaši spotřebu, třeba instalací tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky, a vaše šetření je znát na kontrolním samoodečtu, je možné zálohy na energie na vaši žádost snížit. S fotovoltaikou vám navíc rádi pomůžeme. Jako dodavatel energií máme přehled o dodavatelích fotovoltaických systémů a spolupracujeme jen s kvalitními a spolehlivými firmami. Další tipy na snižování spotřeby vaší domácnosti jsme pro vás sepsali v samostatném článku.

Naopak, pokud vaše spotřeba není prokazatelně nižší a vaše žádost vychází například z nepříznivé finanční situace, snižování záloh zásadně nedoporučujeme. Lepší řešení než odkládání problému o několik měsíců, je řešit celou situaci komplexně. Na začátku můžete využít různé možnosti finančních příspěvků – třeba příspěvek na bydlení nebo pomoc v hmotné nouzi. Na stránkách MPSV a Úřadu práce si můžete snadno dohledat, na co máte nárok.

Kdo jsme a proč nám můžete důvěřovat?

Zákazník by měl u výběru dodavatele brát v úvahu nejen nabízenou cenu, ale také dlouhodobou stabilitu společnosti. Epetu důvěřuje čím dál více zákazníků. V současné době obsluhuje již téměř 150 000 odběrných míst. Z hlediska objemu dodávaných energií je spolu se svou dceřinou společností Dobrá Energie největším alternativním dodavatelem energií na českém trhu. Zároveň je součástí velké energetické skupiny EPH. Mezi naše klienty dlouhodobě patří kromě domácností i například pivovary Litovel a Zubr, společnost PENAM a další výrobní podniky. 

Standardem je u nás férová komunikace se zákazníky, které v současné době proaktivně oslovujeme s nabídkou lepších cen. Naši zákazníci také oceňují, že se u nás dá vše vyřídit jednoduše online nebo po telefonu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora