Jak skutečně naučit děti šetřit energie: Vyzkoušejte následující tipy


Datum vydání: 16. 1. 2020

Holčička s plyšákem

Pokud chcete naučit děti ekonomičnosti, vhodným způsobem je začít právě u úspory energií. Rozsvícená světla, nabíječky v zásuvce, zároveň běžící televize i počítač jsou většími položkami v rozpočtu, než byste čekali. Jenže jak to dětem vysvětlit?

Náklady na energie každoročně stoupají, a aby tomu tak nebylo, je třeba v domácnosti přemýšlet a elektřinou či plynem šetřit. Spoustu energie však spotřebují také děti – a když je naučíte chovat se úsporněji, nejenže to poznáte na rodinném rozpočtu, ale návyk si navíc odnesou do dospělosti.

 

Dětští psychologové radí

Možná jste sami vypozorovali, že zákazy ne vždy fungují. Jakmile totiž dítěti něco přikážete, obvykle se kontroluje po dobu vaší přítomnosti – avšak výzkumy ukázaly, že jakmile zajdete za roh, děti se zakázané činnosti věnují dokonce častěji, než kdybyste vůbec nic neřekli.

Tady platí více než kde jinde, že je třeba jít příkladem. Pokud chcete po dětech, aby se chovali úsporněji, musíte začít u sebe. Pořiďte LED žárovky, snižte v místnosti teplotu o 1 °C a s dětmi o všem mluvte.

Jakmile vám úsporné chování přejde do krve, děti se obvykle naladí na stejnou vlnu. Mohou trochu rebelovat, zvláště v období puberty, avšak získané návyky nezapomenou a v dospělosti se projeví i v jejich vlastní domácnosti.

3 tipy, jak doma ušetřit za energie

Začněte změnou 3 základních návyků. Můžete si z toho s dětmi udělat i hru a kdo například zapomene zhasnout v koupelně, dá do kasičky desetikorunu.

Zhasínání světel


Z průzkumů vyplývá, že Češi sice kupují úsporná světla, avšak 75 % lidí zapomíná zhasínat při odchodu z místnosti. Zaměřte se zejména na koupelny, záchody a kuchyně, kde k podobným nešvarům dochází nejčastěji.

Vypínání spotřebičů


Žroutem energie jsou také elektrospotřebiče v pohotovostním režimu. Notebook proto nedávejte do režimu spánku a vypínejte také televizi. Pokud vám nebo dětem dělá podobná změna problém, pořiďte si prodlužovací kabel s vypínačem a přívod elektřiny vždy vypněte.

Šetření s vodou


Většina domácností má již myčku, což je rozhodně ekonomičtější než mytí nádobí pod kohoutkem. Kde se však stále plýtvá, je koupelna. Nejvíce energií stojí napustit horkou vanu a vaši peněženku nepotěší ani umývání se pod neustále tekoucí sprchou. Proto vodu vypínejte i v průběhu sprchování, ušetříte energii na ohřev vody a také vodu samotnou.

Začněte u sebe a děti vás budou napodobovat

V článku jsme ukázali, že více než zákazy funguje jít dětem příkladem. Začít můžete například u kladení důrazu na zhasínání světel, úplné vypínaní televizí a počítačů a ušetřit lze také v koupelně.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora