Topit levně a zároveň efektivně? Jde to – stačí jen dodržovat tyto tipy


Datum vydání: 2. 11. 2018

relaxujici-muz

Jak na to, abyste za vytápění své nemovitosti zbytečně neutráceli? Co všechno znamená kvalitní péče o topnou soustavu? A jak maximalizovat účinnost topných těles?

Přestože jsou v České republice v posledních letech zimy o poznání mírnější, než tomu bylo v předchozích letech, žádná domácnost se v našich zeměpisných šířkách neobejde bez efektivního vytápění.

 

Tepelní izolace domu je základ

Chcete-li dosáhnout co nejnižších finančních částek na svém pravidelném vyúčtování za topnou sezónu, rozhodně se vám vyplatí investovat do kvalitní tepelné izolace domu. Na výměnu oken, dveří a zateplení rodinných domů je navíc možné získat zajímavý finanční příspěvek v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám.

Základním předpokladem levného vytápění je moderní zdroj tepla s vysokou účinností. Pokud navíc nepodceníte jeho pravidelnou údržbu, dosáhnete maximalizace úspor na spotřebovanou energii. Před topnou sezónou myslete s dostatečným předstihem na provedení servisu zdroje tepla, kontrolu komínu, kouřovodu a dalšího příslušenství. Pouze tak lze zajistit optimální, bezproblémové a efektivní fungování celé otopné soustavy.

Přetápění se nevyplácí. Topte s rozumem

Ačkoliv může být pro mnohé lákavá představa mít domácnost vytopenou na téměř tropické teploty, ve chvíli, kdy vám přijde účet za elektřinu nebo plyn, vás hřejivý pocit z příjemného tepla přejde. V obytných místnostech běžně postačí, když se teplota pohybuje okolo 21 °C. Podle lékařů je pro lidský organismus taková teplota nejzdravější a bude si rozumět i s vaší peněženkou.

V ložnici můžete teplotu nastavit ještě o něco níže. Rtuť teploměru by se měla ideálně pohybovat mezi 16 až 18 °C. Obdobně i v prostorách kuchyně postačí, když se teplota bude pohybovat kolem 18 °C. Doporučovaná teplota pro chodbu a další místnosti, ve kterých běžně netrávíte dlouhou dobu, je dokonce v rozmezí 10 až 15 °C. Nejteplejším místem v domácnosti by měla být koupelna. V té se nemusíte bát přitopit až na 24 °C.

koupelna

Pokud chcete dosáhnout efektivního a potažmo i úsporného vytápění snažte se v domácnosti v rámci jednotlivých místností udržovat víceméně konstantní teplotu. V době vaší nepřítomnosti se vyplatí na termostatu mírně snížit nastavenou teplotu ideálně na 16 °C. Zajistíte tak, že se v domě nebude zbytečně topit, když se v něm nikdo nenachází, a zároveň stěny vaší domácnosti nestihnou tak rychle vychladnout.

Jakmile začnete místnosti opětovně vytápět na původní úroveň, postačí vám na to pouhé minimum energie. Zároveň dosáhnete v době vaší nepřítomnosti značné úspory za zbytečné topení.

Větrejte intenzivně, ale krátce

V nevětraných místnostech může docházet k hromadění oxidu uhličitého, který negativně působí na lidský organismus. Jeho vysoká koncentrace může vést až ke snížené pozornosti, bolestem hlavy, pálení očí a celkové únavě. Pravidelné větrání je navíc důležité i pro udržování správné míry vlhkosti v bytě.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora