Jak ušetřit na energiích v domácnosti?


Datum vydání: 6. 10. 2022

Vysoké ceny energií jsou jedním z nejskloňovanějších témat dneška. I přes snahu vlády pomoci domácnostem s narůstajícími náklady prostřednictvím schválení Úsporného tarifu a zastropování cen, hledá většina domácností možnosti, jak v běžném provozu spotřebovat alespoň o nějakou tu kWh denně méně.

Proto vám přinášíme 10 tipů a jednu radu, jak na úsporu energie v domácnosti:

  • Větrejte krátce a intenzivně

Jak správně větrat? Namísto trvale otevřené ventilačky větrejte 5 až 10 minut oknem otevřeným dokořán. Místnost bude lépe vyvětraná a ročně díky tomu můžete ušetřit až několik tisíc korun za vytápění.

  • Prádlo pověste na sušák

Pokud uvažujete o optimalizaci vašich spotřebičů v domácnosti, sušička je jedním z těch, kterých se můžete vzdát. Pověsíte-li prádlo na sušák, schne sice déle, ale nespotřebuje se při tom žádná elektřina. I v tomto případě tak můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně.

  • Nádobí přenechte myčce

Co ušetříte na sušičce, investujte do myčky. Když pro mytí nádobí používáte myčku, snížíte nejen množství spotřebované vody, ale ušetříte i elektrickou energii za její ohřev.

  • Pořiďte si úsporné spotřebiče

Ideální je, pokud máte ve své domácnosti moderní úspornější spotřebiče – pračku a myčku s energetickou třídou A a kombinovanou ledničku s energetickou třídou A, B nebo C.

  • Spotřebiče zapínejte, až když jsou naplněné

Spotřebiče, jako jsou myčka nebo pračka, zapínejte až ve chvíli, kdy jsou plné. Neuspoříte tím jen elektrickou energii, ale i množství spotřebované vody. Věděli jste, že patnáctiminutový program v pračce, ve které si rychle přepereme své oblíbené tričko po běhání, spotřebuje až 20 litrů vody?

  • Vařte na odpovídající velikosti plotny

Nepoužívejte velkou plotnu na všechny velikosti hrnců, ale vždy zvolte odpovídající velikost. Při hodinovém vaření jednou týdně na malé plotně místo na velké ušetříte dalších pár set korun ročně. Při vaření vody používejte pokličku. Úspornější (a rychlejší) variantou také je předvařit si dané množství vody v rychlovarné konvici.

  • Věnujte pozornost lednici

Věděli jste, že pokud jsou lednice nebo mrazák pokryté vrstvou ledu, zvyšuje se jejich spotřeba? Lednici i mrazák proto pravidelně odmrazujte. Teplotu v lednici si pak nastavte na 7 °C, na což stačí jeden z nejslabších regulačních stupňů. I díky těmto krokům můžete ušetřit několik set korun ročně.

V případě, že lednice stojí přímo u zdrojů tepla, jako jsou sporák nebo topení, přemístěte ji na jiné místo. Každý okolní stupeň navíc zvyšuje její spotřebu.

  • Při odchodu z místnosti zhasněte

Zbytečně nesviťte tam, kde nikdo není, a při odchodu z místnosti zhasínejte. Ročně tím uspoříte pár set korun.

  • Snižte teplotu vytápění

Ve svetru chodit nemusíte, ale vyplatí se věnovat pozornost tomu, zda svou domácnost nepřetápíte. Zkuste teplotu v místnostech snížit o několik stupňů a sledujte, jaká minimální teplota vám vyhovuje. Snížením teploty o pouhé 3 °C můžete ušetřit až několik tisíc ročně.

  • Využívejte LED osvětlení

Nainstalujte si v celé domácnosti úspornější LED žárovky, díky kterým můžete ročně ušetřit několik tisíc korun.

 

RADA NA ZÁVĚR: Máte bojler, tepelné čerpadlo, nebo hybridní topení? Zkontrolujte si svou distribuční sazbu!

Máte doma bojler nebo přemýšlíte o investici do tepelného čerpadla? Zkontrolujte si na svém vyúčtování, zda spadáte pod správnou, tedy dvoutarifní distribuční sazbu, která vám umožňuje čerpat elektrickou energii ve vysokém a nízkém tarifu.

Pokud máte například tepelné čerpadlo, maté možnost využívat distribuční sazbu, která vám oproti běžné jednotarifní sazbě pro domácnost umožní čerpat elektrickou energii v nízkém tarifu 22 hodin denně. Což vede nejen k značné úspoře, ale také se tím výrazně zkracuje doba návratnosti této investice.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora