Jak zacházet s plynovými lahvemi: Při správné manipulaci jsou bez rizik


Datum vydání: 7. 1. 2020

plynove-bomby

Plyn je skvělý zdroj energie, avšak někdy může být nestabilní a výbušný. Plynové lahve představují poměrně bezpečný způsob, jak plyn uchovávat, přesto byste při manipulaci a skladování měli dodržovat zásady v článku.

Plynové lahve jsou běžné a žádané zboží. Využijete je na vaření, grilování, topení i v dílně. V domácnostech se nejčastěji používají propanové a propan-butanové lahve. Řada lidí má ale z plynu strach, při správné manipulaci však výbuch nehrozí.

 

Jak na manipulaci

Plynovou lahev si zkontrolujte již při samotném nákupu. Podívejte se zejména, jestli není poškozená, zrezlá a zda má potřebnou certifikaci. Mechanické poškození ve většině případů funkčnost neovlivní, ale opatrnosti není nikdy dost, a proto podobné lahve nekupujte.

Připravte se také na to, že plynové lahve váží více, než se zdá, a snadno tak mohou vypadnout z rukou, poškodit se nebo někoho poranit. Plynovou lahví rozhodně nijak neházejte, ani ji nekutálejte.

Při převážení lahví buďte opatrní, zamezte nárazům a také přímému slunci. Pokud se lahve rozehřejí nad 50 °C, mohou prasknout. Proto plyn neodkládejte ani blízko zdrojů tepla, jako například u svařovacích přístrojů.

Jak na skladování

Plynové lahve skladujte ve svislé poloze ve větrané místnosti a vyhněte se vlhku, velkému teplu, ale také zimě. Lahvím nesvědčí ani nečistoty a zejména ventil by neměl přijít do kontaktu s olejem či tukem. Čisté udržujte také příslušenství, které nezapomeňte každých 5 let měnit.

Jakmile na lahvi objevíte nějaké poškození, nesnažte se ji svépomocí opravit nebo natírat odřená či zarezlá místa. Pravidelně kontrolujte také ventil a při jakémkoliv poškození lahev raději vyřaďte, rizika za to nestojí.

Jakmile dojdou zásoby plynu, nevyhazujte lahev do kontejneru, nýbrž ji vraťte, ideálně na místo nákupu. Tam můžete koupit lahev novou nebo si nechat stávající přeplnit. Pokud byste se pokoušeli lahev plnit sami na stojanu s LPG, hrozí, že dovnitř vtlačíte příliš plynu a dojde k výbuchu.

Jak na kontrolu těsnosti

Pokud si chcete být jistí, že lahev správně těsní, vyzkoušejte takzvaný mýdlový test. Na těsnění stačí nanést mýdlovou vodu a případné bublinky znamenají únik plynu. Profesionálněji odhalíte problémy pomocí detektoru na kontrolu těsnosti.

Plyn je vynikajícím zdrojem energie

V článku jsme ukázali, že plynových lahví se není při správné manipulaci třeba bát a využijete je nejen v domácnosti, ale také jako zdroj energie na chatě či při zahradním grilování. Je však třeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla, s lahvemi manipulovat opatrně a skladovat je v místnostech s průměrnou teplotou.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora