Jaké jsou trendy ve vývoji IoT? Inteligentní přístroje se budou i učit


Datum vydání: 2. 5. 2020

iot-1

IoT, neboli internet věcí, je žhavým oborem s miliardovým obratem. A růst můžete očekávat i do budoucna. Kam budou chytré technologie v příštích letech směřovat?

 

První pokus odeslat zprávu prostřednictvím sítě připomínající dnešní internet se odehrál v roce 1962. Tenkrát se podařilo poslat pouze slabiku lo, a poté celá síť spadla. Oproti tomu dnes, o ani ne 60 let později, je internet naprosto běžnou součástí života a propojuje nejen lidi, ale také věci. Právě totiž probíhá takzvané průmyslová revoluce 4.0 – čili přechod k digitalizaci a automatizaci.

Co je to internet věcí neboli IoT

Zkratku IoT můžete číst také jako Internet of Things, hezky česky internet věcí. Jedná se o propojení chytrých technologií pomocí globální sítě, která umožňuje vzájemnou komunikaci.

Příkladem je komunikace sportovních hodinek s telefonem nebo inteligentní domácnost, kde pomocí mobilu můžete kontrolovat termostat, zhasínat světla nebo dát třeba pokyn kávovaru, ať vám připraví espresso.

Jaký vývoj očekávat v nejbližších letech: Připravte se na rychlé změny

IoT je systém, který vám usnadní život již teď. Jedná se o multimiliardový byznys a vývojáři se předhánějí, kdo vyvine uživatelsky přívětivější aplikaci a převede ji do praxe. Kam se internet věcí posune v nejbližších letech?

Zrychlení růstu odvětví IoT

S novou generací rychlejší a velkokapacitní 5G sítě se zvýší i počet zařízení do ní zapojených. Odvětví IoT navíc láká investory a dle odhadů dosáhnou investice do tohoto oboru 1,4 bilionu dolarů jen do konce roku 2021. Vše nasvědčuje tomu, že přechod na IoT je skutečnou průmyslovou revolucí, a ne krátkodobým trendem. Vývoj dokonce směřuje k celým chytrým městům.

Posun směrem k umělé inteligenci

Světem IoT hýbou pojmy jako umělá inteligence nebo strojové učení. Inteligentní přístroje budoucnosti za vás převezmou řadu rozhodovaní a budou se samy učit na základě vašich priorit. Umělá inteligence již zkrátka nepatří sci-fi filmů a setkáte se s ní i dnes – například u firemních chatbotů nebo internetových vyhledávačů.

Důraz na bezpečnost

Rychlý vývoj technologií a s ním spojená ztráta soukromí přináší několik bezpečnostních obav. Otázky bezpečnosti jsou aktuálně prioritou a systémy jsou vyvíjeny tak, aby byly maximálně odolné vůči hackerům. Řešením má být využívání decentralizované databáze blockchain, která je proti neoprávněným zásahům chráněná.

iot-2

Skutečnost je taková, že technologie budoucnosti budou pravděpodobně mnohem lépe zabezpečené než ty, které používáme aktuálně.

Věci, které jste si možná nedovedli představit, budou zítra fungovat

Vývoj chytrých technologií postupuje raketovým tempem. S nadsázkou se dá říci, že věci, které jste si včera nedovedli představit, budou zítra fungovat a pozítří je možná budete používat. Jak vám například zníúspora elektřiny nebo plynu právě díky plánování chytré technologie IoT?

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora