Je váš domov připravený na elektromobily?


Datum vydání: 2. 12. 2019

Dobíjení elektromobilu

Obliba alternativních paliv stoupá a do popředí zájmu se dostávají elektromobily. Jejich ceny klesají a množství dobíjecích stanic naopak stoupá. Zamlouvají se vám elektromobily, ale nevíte, zda je na ně připravená i vaše domácnost?

Vývoj v zemích západní Evropy ukazuje, že výrazným trendem v automobilovém průmyslu jsou elektromobily. Země jako Velká Británie či Francie dokonce vyhlásily, že do roku 2040 chtějí úplně zastavit prodeje aut s dieselovými a spalovacími motory. Zajímavé je, že elektromobil se vám může vyplatit již dnes, a to i přes vyšší pořizovací cenu – dle analytiků budou po 4 letech provozu vaše náklady nižší než v případě klasického vozu. Jak ale vůz dobíjet?

 

Vystačíte si s běžnou 230 V zásuvkou

V tomto typu zásuvky proudí střídavý proud. Pokud se rozhodnete připojit do zásuvky elektromobil, je to možné – převodník v elektromobilu přemění střídavý proud na jednosměrný. Nabíjení bude o něco pomalejší, ale je dobré vědět, že doma si vystačíte i s klasickou zásuvkou.

Komplikací můžou být staré rozvody, které dobíjení zpomalí nebo neutáhnou více spotřebičů. Pokud však najedete do 100 km denně, dle odborníků si nemusíte dělat starosti a elektromobil vždy dobijete přes noc. Jen za hodinu dobíjení zvýšíte dojezd přibližně o 14 km.

Dobíjení urychlí vícefázové 16A zásuvky

Pokud se chystáte na delší cesty, poohlédněte se po 16A zásuvkách, které nabíjení urychlí. U rodinných domů je většinou naleznete v garážích a slouží třeba k připojení stolní pily nebo míchačky. Za hodinu dobíjení zvýšíte dojezd až o 55 km.

Pokud se vám ale nechce řešit domácí dobíjení, alternativou k elektromobilům jsou auta na plyn, neboli LPG. V České republice jezdí na plyn dokonce více než 200 000 vozů.

Nástěnnou dobíjecí stanici můžete mít i doma

Instalace takzvaného wallboxu je nejefektivnějším domácím řešením a pořídíte jej již od 12 000 Kč. Domácí dobíjecí stanice může zkrátit dobíjení elektromobilu o více než polovinu.

Dobíjecí stanice potkáte také na cestách, takže nejste odkázáni pouze na domácí nabíjení. Veřejná místa pro dobíjení elektřiny zatím naleznete zejména ve větších městech, v nákupních centrech a u garáží větších firem. Dále je po České republice umístěno několik rychlonabíječek s výkonem až 100 kW. Pro automobily Tesla slouží také supernabíječky s výkonem 135 kW.

Domácí dobíjení nejprve zkonzultujte s odborníkem

Ještě než si pořídíte elektromobil, je rozumné přizvat odborníka a nechat si zkontrolovat rozvody. Pokud bydlíte v novém nebo si vystačíte s pomalejším dobíjením přes noc, s nejvyšší pravděpodobností nebudete mít problémy.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora