Kdo určuje výši záloh za energie a jak je nastavit skutečně správně


Datum vydání: 14. 8. 2020

koruny-v-plamenech

Velká řada domácností nastavení záloh za energie příliš neřeší. Pak dorazí roční zúčtování a s ním i příjemné překvapení v podobě přeplatku, nebo nastoupí rozmrzelost, protože musí doplácet. Řešíte podobné situace? Pak si přečtěte, jak zálohy nastavit správně.

 

Zálohy představují odhad ceny spotřebované energie. Dodavateli zkrátka každý měsíc – v případě nízké spotřeby čtvrtletně – posíláte pevně stanovenou částku, a 12. měsíc vám vždy dorazí zúčtování.

Zálohy by se měly co nejvíce blížit skutečné spotřebě

Ve většině případů nastavuje zálohy dodavatel, a to na základě průměrné spotřeby domácností v České republice. Každý rok pak v ideálním případě jejich výši upravuje tak, aby se co nejvíce blížily vaší skutečné spotřebě a konečný přeplatek či nedoplatek byl co nejmenší. Přesto byste výši záloh měli věnovat pozornost a nenechat jejich nastavení jen na dodavateli.

Nešvarem některých dodavatelů je, že zálohy nastavují o něco vyšší. Výsledkem zúčtování je pak přeplatek, který dodavatel buď vrací nebo použije jako zálohu na další období. Mnoho domácností tento přístup vítá a vrácené peníze použijí například na dovolenou.

Pozor na vysoké nedoplatky

Opačným případem jsou pak vysoké nedoplatky. Někteří dodavatelé nastavují v počátku zálohy nižší, než je očekáváná spotřeba, čímž budí dojem, že jsou oproti konkurenci levnější. Jedná se ale pouze o účinný marketingový tah a cenu elektřiny nebo plynu pak stejně doplatíte.

zelena-obalka

Vysoké nedoplatky dokonce mohou přivést domácnost do potíží, protože ne každý má po ruce tisíce korun na neočekávané výdaje. Pokud se do podobné situace dostanete, kontaktujte svého dodavatele, který ve většině případů vyjde vstříc a nastaví splátkový kalendář. Ve chvíli, kdy byste situaci neřešili, z částky by mohly nabíhat úroky z prodlení, a navíc by vám byly zastaveny dodávky plynu nebo elektřiny.

Jak odhadnout roční spotřebu energií

Pro změnu záloh by vždy měl být pádný důvod a ani dodavatel by je neměl nastavovat, jak se mu zlíbí. Pokud s předpisem záloh nesouhlasíte nebo očekáváte příští rok změnu ve spotřebě, jejich výši můžete měnit i vy. V případě, že vám dodavatel nevychází vstříc – k čemuž ale ve většině případů nedochází – obraťte se na Energetický regulační úřad, který vám pomůže.

Počítejte 11 zálohových plateb, ne 12

K tomu abyste nastavili zálohy správně, je třeba znát odhadovanou roční spotřebu elektřiny nebo plynu. Ve chvíli, kdy neplánujete v domácnosti žádné změny, stačí vydělit současnou celkovou částku z ročního zúčtování číslem 11 – čili počtem zálohových plateb. Poslední, 12. měsíc, totiž dorazí zúčtování, které využijete na případnou úhradu mírného nedoplatku či vyrovnání přeplatku a zálohy opět nastavíte podle roční spotřeby.

V obtížnější situaci se nacházíte v okamžiku, kdy se stěhujete do nového, plánujete přírůstek do rodiny nebo budete kupovat nové úsporné spotřebiče. V takovém případě vyzkoušejte některý z mnoha online kalkulátorů, které vám pomůžou spotřebu energií lépe odhadnout.

Změna záloh je jednoduchou a rychlou záležitostí

Jakmile znáte přibližnou roční spotřebu, a tudíž i víte, kolik budete orientačně platit, je snadné zálohy změnit. Většina dodavatelů vám vyjde rychle vstříc, stačí kontaktovat zákaznickou linku. Neváhejte se tedy na svého dodavatele obrátit a neplaťte ani více ani méně, než skutečně musíte.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora