Menu

Noční proud: Při jeho správném nastavení můžete ušetřit nemalé peníze


Datum vydání: 1. 2. 2019

Sepnutí nočního proudu v mnoha českých domácnostech znamená, že nastává okamžik, kdy je čas zapnout myčku na nádobí, pračku nebo ohřev vody v bojleru. Máte možnost využívat noční proud i vy? A skutečně v takovém případě ušetříte?

Výše odběru elektrické energie hraje ve většině domácností co do výše měsíčních výdajů podstatnou roli. Pro rodiny i jednotlivce, kteří elektřinu využívají pouze pro svícení, vaření a napájení běžných elektrospotřebičů, je určen tzv. vysoký tarif (VT). Ostatní domácnosti, které elektřinou i topí, ohřívají teplou vodu nebo ji využívají pro chod energeticky náročných spotřebičů, mohou využít kombinace vysokého tarifu spolu s tzv. nízkým tarifem (NT), pro většinu lidí známým jako noční proud. Původ tohoto pojmenování sahá do období, kdy do českých domácností putovala levnější elektřina pravidelně mezi 22. večerní a 6. hodinou ranní.

 

Můžete využít nízkého tarifu i vy?

Noční proud se týká pouze těch domácností, které mají na tzv. dvoutarifovou distribuční sazbu nárok. Jde o odběratele, kteří elektřinou mimo jiné i topí, ohřívají vodu, nabíjejí elektromobil nebo ji například odebírají pouze nárazově – například na chatě.

V závislosti na tom, na co vše elektřinu využíváte, zařadí dodavatel elektřiny vaši domácnost do konkrétní kategorie. Dosáhnete tak na 8, 16, 20hodinový, nebo ve výjimečných případech dokonce na 22hodinový nízký tarif. 

Chatařům je pak určen speciální tarif s nižší sazbou od pátečního poledne do nedělní 22. hodiny.

Vyplatí se vám noční proud?

Pokud máte nárok na odběr elektřiny v nízkém tarifu, rozhodně se vám vyplatí přizpůsobit chod své domácnosti stanoveným časům, kdy k vám proudí levnější elektřina. Díky funkci odloženého startu na většině moderních energeticky náročných spotřebičů je dnes prakticky v každé domácnosti možné využívat snížené sazby elektřiny, aniž byste se zrovna museli nacházet doma.

Naučíte-li se noční proud správně využívat, oproti jednotarifové sazbě může dosáhnout roční úspory ve výši až několika tisíc korun.

Noční proud ve vaší domácnosti

Noční proud neboli nízký tarif má své nesporné výhody. Střídání vysokého a nízkého tarifu na vašem elektroměru řídí spínač Hromadného dálkového ovládání (HDO). Nové elektroměry jsou opatřeny přímo řízením HDO, na starších elektroměrech naleznete samostatnou krabičku na rozvodné desce.

Pokud již noční proud využíváte a nejste si jisti, ve kterých časech ve vaší domácnosti nízký tarif spíná, stačí na přijímači nalézt zmíněný kód povelu HDO. Ať už dodává vaší domácnosti elektřinu kterýkoliv dodavatel, pokud tento získaný kód vložíte do formuláře společnosti, jenž je distributorem elektřiny, zjistíte přesné časy zapnutí a vypnutí nízkého tarifu pro vaši domácnost.

Rozhodnutí, které ovlivní vaši peněženku

Ať už se dobrovolně rozhodnete pro jednotarifové sazby, nebo se pokusíte získat nárok na dvoutarifovou sazbu elektřiny, toto rozhodnutí určitě nepodceňujte. Při správném výběru tarifu totiž ušetříte nemalé finanční prostředky, které poté můžete investovat do nového spotřebiče nebo třeba do rekonstrukce své nemovitosti.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám, nebo napište email.

telefon
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora

Vážení zákazníci,

vzhledem k hygienickým a bezpečnostním opatřením spojených s koronavirem Vás prosíme, abyste nenavštěvovali naše sídlo na adrese Klimentská 46, Praha 1.

Omlouváme se za způsobené komplikace a děkujeme za pochopení.

Tým epet