Je pravda, že kvalita zemního plynu klesá? Na vině mohou být i spotřebiče


Datum vydání: 18. 7. 2020

nastvana-zena-u-sporaku

Kvalitu plynu a jeho výhřevnost ovlivňuje mnoho proměnných, z nichž nejvýznamnější je obsah metanu. Mnoho odběratelů má však pocit, že je dodavatelé šidí a výhřevnost plynu byla dříve vyšší. Jakou tedy máte jistotu, že odebíráte skutečně kvalitní plyn a jaké další faktory ovlivňují výkon plynového spotřebiče?

 

Plyn patří mezi paliva s největší výhřevností, což v praxi znamená, že při jeho spalování se uvolňuje více energie než u jiných paliv. Díky tomu například plynový sporák ve většině případů rozehřejete rychleji než ten elektrický. Jak je tedy možné, že zatímco dříve jste uvařili na plotýnce vodu za několik minut, nyní stráví čekáním několikanásobně delší dobu?

Co je to výhřevnost plynu a jak se liší od spalného tepla

Výhřevnost je základní vlastností každého paliva. Ovlivňuje ji procentuální obsahu metanu, ale i vlhkost, tlak nebo teplota. Výhřevnost se může dokonce lišit podle toho, z jakého ložiska plyn pochází. Dnes se ale na fakturách spíše než s pojmem výhřevnost setkáte s označením spalné teplo, které k výhřevnosti připočítává i teplo vodních par ve spalinách. Hodnota spalného tepla je tedy vyšší než výhřevnost a označuje celkovou energii obsaženou v dodaném plynu.

Zemní plyn musí obsahovat alespoň 85 % metanu

Plyn prochází pravidelnými a přísnými kontrolami přímo v plynovodech. Přezkoumáván bývá zejména obsah metanu, který by měl dosahovat minimálně 85 %. Kontroly navíc probíhají dlouhodobě, výsledky jsou veřejné a ukazují, že kvalita plynu zůstává stejná. Pokud si přesto nejste jistí kvalitou dodávaného plynu, vždy se můžete obrátit na Energetický regulační úřad, který chrání práva spotřebitelů.

plynovod-v-pousti

Z kontrol vyplývá, že mezi nejvýhřevnější patří zemní plyn z Alžírska s hodnotou spalného tepla okolo 42 MJ/m3, menší hodnotu má naopak například plyn z Ruska, 38 MJ/m3. Jedná se však o malé rozdíly, které v praxi pravděpodobně ani nepoznáte.

Problém může být také ve spotřebiči nebo starém nádobí

Stejně důležitá, ne-li více jako kvalita plynu, je také kvalita spotřebiče. Pokud máte podezření, že dříve fungoval lépe a rozehřál se rychleji, oslovte revizního technika. Ten plynový spotřebič prohlédne a doporučí, jak výkon zlepšit. Starší spotřebiče mívají zpravidla nižší energetickou třídu a jejich výkon klesá také vlivem času, proto je často nejvhodnějším řešením výměna starého spotřebiče za nový.

Pokud se vám hned nechce investovat do nového sporáku, budete možná překvapeni, jakou změnu udělá výměna nádobí. U pánve stačí, aby měla trochu vypouklé dno a hned ohřívá výrazně pomaleji.

Kvalita plynu je víceméně stále stejná

Výkon plynového spotřebiče ovlivňuje mnoho faktorů a kvalita paliva je jen jedním z nich. Kontroly kvality jsou navíc přísné a ukazují, že hodnoty metanu – který přímo ovlivňuje výhřevnost – zůstávají dlouhodobě stejné. Pokud však máte stále podezření, že odebíráte nekvalitní zemní plyn, oslovte svého dodavatele nebo přímo Energetický regulační úřad, který by vám měl poskytnout protokol o kvalitě plynu dodávaného do vaší lokality.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora