Kolik vás stojí jeden den na home office a kde na něm můžete ušetřit


Datum vydání: 23. 7. 2020

zena-s-notebookem

Práce z domu je pro mnoho lidí vítaným benefitem. Avšak znamená také vyšší výdaje za energie. V článku jsme spočítali, kolik stojí 1 den na home office a přidali i několik typů, jak výdaje snížit.

 

Home office má řadu výhod. Patří mezi ně zejména úspora času stráveného dojížděním do kanceláře, možnost lépe si zorganizovat pracovní den, a navíc v pauzách zvládnete některé domácí povinnosti. Jako nevýhody zaměstnanci pracující z domu naopak uvádějí větší míru prokrastinace a také vyšší účty za elektřinu. Kolik tedy za home office skutečně zaplatíte z vlastní kapsy?

Kolik vás stojí provoz domácí kanceláře

Když pracujete z domu, pravděpodobně se neobejdete bez notebooku či domácího počítače a Wi-Fi připojení. Mezi další běžně využívané přístroje patří také tiskárna, lampička, ale i kávovar, rychlovarná konvice nebo rádio. V zimě si navíc připlatíte za osvětlení a vytápění a v létě zase za větrák či klimatizaci.

1 den na Home office při ceně 4 Kč/kWh

  • Wi-Fi modem – 0,3 Kč
  • notebook – 1 Kč
  • stolní počítač – 2,6 Kč
  • monitor – 1 Kč
  • reproduktory k PC – 0,9 Kč
  • stolní lampa – 0,7 Kč
  • inkoustová tiskárna – 0,5 Kč
  • rádio – 2,9 Kč
  • kávovar – 2,3 Kč
  • rychlovarná konvice – 1,9 Kč

Z kalkulace tedy můžete snadno vyčíst, že pokud k práci využíváte internetové připojení, notebook s reproduktory a v pohotovostním režimu máte tiskárnu, kávovar a konvici, jeden den vás stojí orientačně 7 Kč. Když si představíte, že na home office strávíte 2 týdny, náklady jen za elektřinu hned vyskočí na 70 Kč.

3 tipy, jakým způsobem při práci z domu ušetřit

Domov je zkrátka určený k obývání, a ne k vytváření pracovních hodnot a pokud zde každý den strávíte o 8 hodin více, na účtech za energie to pocítíte. Pokud však budete postupovat chytře, nárůst výdajů můžete omezit.

1. Zapomeňte na stand-by režim

Z kanceláře jste možná zvyklí na neustálý ruch, vrčení kopírky, tiskárny a na kávovar, který je vždy připraven uvařit vám kávu. Jenže právě stand-by režim spotřebičů je to, co vás ve výsledku stojí nejvíce peněz. Ušetříte, pokud odpojíte lampičku, kávovar, rychlovarnou konvici či tiskárnu ze zásuvky a zapojíte je pouze tehdy, když je třeba.

2. Pracujte v místnosti s dostatkem světla

Pro práci si vyberte místnost s dostatkem přirozeného světla, ideálně u okna. Díky tomu ušetříte za osvětlení a stolní lampičku můžete nechat vypojenou klidně po celý den.

muz-u-notebooku

Z kanceláře navíc můžete být zvyklí, že světla na chodbách či v kuchyňce jsou na fotobuňku a zhasínají se samy. Doma proto nezapomínejte kontrolovat, že za sebou skutečně zhasínáte.

3. Topíte? Snižte teplotu o 2 stupně

Pokud pracujete z domu i přes zimu nebo na podzim, pravděpodobně si doma přitápíte. Výzkumy však ukázaly, že ideální teplota na práci je o 1 až 2 stupně nižší, než máte v domácnosti. Oblečte si tedy svetr navíc, snižte stupně na termostatu a nejenže se vám bude lépe pracovat, ale navíc ušetříte.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora