Nejčastější mýty o modrém světle


Datum vydání: 25. 11. 2020

zena-s-brylemi

Je modré světlo lidský vynález a je skutečně zdraví škodlivé? Prozkoumejte mýty a fakta o modrém světle a záření + tipy, jak modré záření omezit.

 

Modré světlo produkují telefony, notebooky, televize a je také součástí světelného spektra u LED osvětlení. Dokonce i úsporné žárovky a zářivky produkují modré světlo a záření. Čím dál více lidí však proti modrému světlu brojí, protože způsobuje nespavost a může údajně poškodit zrak. Modré světlo také výrazněji více aktivuje sítnici oka. Některé studie hovoří dokonce o tom, že modré světlo zatěžuje lidskou sítnici až 100x více než světlo bílé. Je tomu skutečně tak?

Podívejte se na nejčastější mýty o modrém světle.

1. K oslabení modrého světla stačí snížit jas obrazovky

Modré světlo umí zmást nejeden mozek. Ten si totiž myslí, že je stále den a pod vlivem modrého světla neprodukuje spánkový hormon melatonin. Mnoho lidí proto před spaním snižuje jas svých obrazovek nebo mají nastavený automaticky režim, který snižuje jas vždy v nočních hodinách. I přes menší jas však přístroje modré světlo stále produkují. Lepším řešením je proto 2 až 3 hodiny před spaním elektroniku odložit úplně. Není ale pravda, že snížení jasu nebo přepnutí do režimu bez modrého záření částečně nepomohlo.

2. Aplikace modré světlo zablokují

Na notebooku či telefonu si můžete stáhnout některou z aplikací s přepínačem na noční svícení. Pravda je taková, že v nočním režimu obrazovky vydávají více bílého světla, ale modré světlo úplně nezablokují. I přes to, že aplikace 100% účinek nezaručí, se vám ale může spát lépe a může to částečně pomoci. V posledních letech již potlačení modrého světla výrobci mobilních telefonů dávají do zařízení od základu, takže ani nemusíte stahovat externí aplikace.

3. Modré světlo je nepřirozené

Modré světlo je v přírodě úplně běžné v podobě denního světla. Během dne jej přirozeně absorbujete a s příchodem večera ubývá.

Modré světlo produkují také LED žárovky, které tak přes den přispívají ke snížení únavy. Nemusíte se jich tedy bát a jako bonus snížíte svůj účet za elektřinu. S blížícím se večerem byste však měli preferovat světlo bílé či žluté. Některé moderní žárovky dokonce umí regulovat podle denní doby množství denního záření.

4. Modré světlo škodí zdraví

Modré světlo má špatnou pověst, v přirozené míře ale v žádném případě neškodí. Naopak – zvyšuje bdělost a umožňuje být přes den aktivní.

5. Oči modrým světlem netrpí

Když dlouhodobě koukáte do obrazovky, může vás bolet hlava, trápit vás suché oči, a dokonce k večeru hůře vidíte. Modré světlo je sice pro oko přirozené, nicméně zvýšená dávka nemusí být příjemná. Dělejte si proto častěji pauzy a pomůžou také kapky do očí. Ve vědeckých kruzích se hovoří i o tom, že modré světlo z digitálních přístrojů může způsobit trvalé změny na sítnici – nicméně nic nebylo definitivně prokázané.

dite-pod-dekou

TOP 3 fakta o modrém světle

Modré světlo je stále předmětem zkoumání a probíhá několik studií, které se tomuto tématu věnují. Co je skutečně prokázané?

1. Lidské oči neumí modré světlo blokovat

Pokud nepoužíváte žádnou ochranu, vaši sítnici zasáhne 100 % modrého světla. Řešením může být omezení doby strávené za počítačem, u televize a s mobilem v ruce – ideálně 2 až 3 hodiny před spaním.

2. Modré světlo snižuje kvalitu spánku

Na tomto faktu se shodne většina odborné veřejnosti. Když jste večer vystaveni působení modrého světla, bude se vám hůře usínat a spánek bude méně kvalitní.

3. Speciální brýle a čočky umí modré světlo zablokovat

Pokud máte často unavené oči a za monitorem trávíte převážnou část dne, pomůžou brýle nebo kontaktní čočky, které modré světlo blokují.

3. Dodržujte pravidlo 20-20-20 a před spaním se vyhněte sledování televize

U modrého světla platí, že v rozumné míře prospívá, ale všeho moc škodí. Při práci proto dodržujte pravidlo 20-20-20: po 20 minutách práce na počítači se na 20 vteřin zadívejte na bod vzdálený 20 stop, neboli 6 metrů. Před spaním se pak vyhněte alespoň na 2 hodiny sledování digitálních přístrojů nebo sáhněte po speciálních brýlích.

Přečtěte si také článek o statické elektřině nebo o stand-by režimu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora