Menu

Nejčastější mýty o modrém světle


Datum vydání: 25. 11. 2020

zena-s-brylemi

Je modré světlo lidský vynález a je skutečně zdraví škodlivé? Prozkoumejte mýty a fakta o modrém světle + tipy, jak modré záření omezit.

 

Modré světlo produkují telefony, notebooky, televize a je také součástí světelného spektra u LED osvětlení. Čím dál více lidí však proti modrému světlu brojí, protože způsobuje nespavost a může údajně poškodit zrak. Je tomu skutečně tak?

Podívejte se na nejčastější mýty o modrém světle.

1. K oslabení modrého světla stačí snížit jas obrazovky

Modré světlo umí zmást nejeden mozek. Ten si totiž myslí, že je stále den a pod vlivem modrého světla neprodukuje spánkový hormon melatonin. Mnoho lidí proto před spaním snižuje jas svých obrazovek. I přes menší jas však přístroje modré světlo stále produkují. Lepším řešením je proto 2 až 3 hodiny před spaním elektroniku odložit úplně.

2. Aplikace modré světlo zablokují

Na notebooku či telefonu si můžete stáhnout některou z aplikací s přepínačem na noční svícení. Pravda je taková, že v nočním režimu obrazovky vydávají více bílého světla, ale modré světlo úplně nezablokují. I přes to, že aplikace 100% účinek nezaručí, se vám ale může spát lépe.

3. Modré světlo je nepřirozené

Modré světlo je v přírodě úplně běžné v podobě denního světla. Během dne jej přirozeně absorbujete a s příchodem večera ubývá.

Modré světlo produkují také LED žárovky, které tak přes den přispívají ke snížení únavy. Nemusíte se jich tedy bát a jako bonus snížíte svůj účet za elektřinu. S blížícím se večerem byste však měli preferovat světlo bílé či žluté.

4. Modré světlo škodí zdraví

Modré světlo má špatnou pověst, v přirozené míře ale v žádném případě neškodí. Naopak – zvyšuje bdělost a umožňuje být přes den aktivní.

5. Oči modrým světlem netrpí

Když dlouhodobě koukáte do obrazovky, může vás bolet hlava, trápit vás suché oči, a dokonce k večeru hůře vidíte. Modré světlo je sice pro oko přirozené, nicméně zvýšená dávka nemusí být příjemná. Dělejte si proto častěji pauzy a pomůžou také kapky do očí. Ve vědeckých kruzích se hovoří i o tom, že modré světlo z digitálních přístrojů může způsobit trvalé změny na sítnici – nicméně nic nebylo definitivně prokázané.

dite-pod-dekou

TOP 3 fakta o modrém světle

Modré světlo je stále předmětem zkoumání a probíhá několik studií, které se tomuto tématu věnují. Co je skutečně prokázané?

1. Lidské oči neumí modré světlo blokovat

Pokud nepoužíváte žádnou ochranu, vaši sítnici zasáhne 100 % modrého světla. Řešením může být omezení doby strávené za počítačem, u televize a s mobilem v ruce – ideálně 2 až 3 hodiny před spaním.

2. Modré světlo snižuje kvalitu spánku

Na tomto faktu se shodne většina odborné veřejnosti. Když jste večer vystaveni působení modrého světla, bude se vám hůře usínat a spánek bude méně kvalitní.

3. Speciální brýle a čočky umí modré světlo zablokovat

Pokud máte často unavené oči a za monitorem trávíte převážnou část dne, pomůžou brýle nebo kontaktní čočky, které modré světlo blokují.

3. Dodržujte pravidlo 20-20-20 a před spaním se vyhněte sledování televize

U modrého světla platí, že v rozumné míře prospívá, ale všeho moc škodí. Při práci proto dodržujte pravidlo 20-20-20: po 20 minutách práce na počítači se na 20 vteřin zadívejte na bod vzdálený 20 stop, neboli 6 metrů. Před spaním se pak vyhněte alespoň na 2 hodiny sledování digitálních přístrojů nebo sáhněte po speciálních brýlích.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám, nebo napište email.

telefon
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora