Nejlevnější topení: Porovnání elektřiny, plynu a tuhých paliv


Datum vydání: 29. 7. 2021

druhy vytápění

Co nejlevnější topení do domu je cílem každého z nás. Jeho výběr ale není tak jednoduchý, pro každou domácnost se totiž hodí jiné řešení. Zjistěte, kdy je pro vás vhodná elektřina, plyn a kdy tuhá paliva.

Možnosti vytápění domu

Při stavbě domu se můžete podle finančních i praktických možností rozhodnout mezi několika způsoby vytápění. Vždy je třeba zvážit všechny výhody a nevýhody, další investice nebo naopak možnost využití státních dotací.

  • Vytápění pomocí elektřiny
  • Vytápění pomocí plynu
  • Vytápění tuhými palivy
  • Tepelná čerpadla
  • Kombinace

Tepelným čerpadlům jsme se již věnovali v samostatném článku, dnes se proto soustředíme především na porovnání elektřiny, plynu a tuhých paliv.

Jak vybrat nejlevnější druh topení

Zvažte nejen počáteční investici do topného zařízení, ale i následné náklady na provoz. Při správném výběru vytápění můžete mít vystaráno i na desítky let, proto neberte v potaz jen aktuální ceny, ale i návratnost investic a předpokládaný vývoj na energetickém trhu.

Důležitým aspektem při výběru je také to, zda se jedná o hlavní či doplňkový způsob vytápění. Přímotopy mohou být například ekonomickou variantou pro občasné přitápění ke kamnům s teplovodním výměníkem.

Elektrické vytápění

Přímotop se často tváří jako nejlevnější elektrické vytápění. Chlubí se totiž nízkými pořizovacími náklady a schopností rychle vytopit místnost. Jeho provoz je ale velmi nákladný. Hodí se proto pouze jako záložní zdroj tepla nebo do moderních pasivních domů, kde je minimalizována ztráta tepla. Pokud přímotop používáte, tak je také důležité si dobře srovnat ceny energií, abyste neplatili více, než je třeba.

Výhodou vytápění pomocí elektrokotle je možnost získání nízkého tarifu (noční proud), který po většinu dne využíváte i na provoz ostatních spotřebičů. Elektrické vytápění je také oblíbený doplněk tepelného čerpadla. V žádném případě se ale nevyplatí u starých, nezateplených domů, kde mohou být roční náklady na komfortní vytápění astronomické.

elektrické topení

Tip: Přečtěte si také náš článek 11 tipů: Jak ušetřit za elektřinu?

Plynové vytápění

Nejlevnější a zároveň nejekologičtější varianta je plynové topení. Zemní plyn má vysoký energetický obsah, a umožňuje tak rychlé a ekologické spalování. Především v případě moderních kondenzačních kotlů s nižší spotřebou se do vzduchu dostává minimum škodlivých zplodin.

Při pořízení je pouze třeba myslet na pravidelnou kontrolu kotlů a samozřejmě také zjistit, jestli plyn doma vůbec můžete mít. Ne v každé oblasti je bohužel plynová přípojka dostupná.

Vytápění tuhými palivy

Vytápění tuhými palivy dělíme na dvě kategorie:

  • Uhlí
  • Dřevo

Náklady na topení uhlím jsou velmi nízké, proto je oblíbené zejména u starších domů s vysokou tepelnou ztrátou. Vzhledem k vysoké ekologické stopě se ale rozhodně nejedná o palivo budoucnosti. Naopak, od uhlí se ustupuje jak v elektrárnách, tak v domácnostech.

Některé kotle využívající uhlí jsou již od roku 2022 zakázané a do budoucna očekáváme další restrikce. I v případě, že uhlí nebude úplně zakázáno, bude pravděpodobně podléhat vysokému zdanění, což zvýší výslednou cenu vytápění.

Ekologičtější a stále levnou variantou je pak topení dřevem. Nejlevnější se zdá topení surovým dřevem. Je však nutné započítat čas, který musíte věnovat přípravám a úklidu. Praktičtější je proto vytápění zpracovaným dřevem nebo peletami, kde je cena srovnatelná s vytápěním plynem.

Porovnání jednotlivých způsobů vytápění

Vytápění plynem obvykle pokládáme za nejlepší variantu. Je vhodné především do klasických a nedokonale zateplených domů. Naopak se nehodí do pasivních domů, ve kterých je tak nízká spotřeba, že by návratnost investice byla příliš dlouhá. Vytápění plynem je také velmi komfortní. Můžete se také podívat na naší nabídku levnějšího plynu pro domácnosti.

Do perfektně zateplených či pasivních domů jsou pak levnější volbou elektrokotle. Přímotopy doporučujeme jen v případě občasného využití, nebo když jsou skutečně jedinou možností. Alternativou pak mohou být akumulační kamna, která využívají nízký tarif elektřiny.

Používání dřeva jako hlavního zdroje vytápění je dnes již ojedinělé. Obvykle se používá spíše jako doplněk ve formě krbu nebo krbových kamen, která dodají krásnou atmosféru. Tento druh topení je poměrně časově náročný a je při něm též vyšší prašnost.

 

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora