Proč se vaše náklady za energie šplhají nahoru a co s tím můžete dělat?


Datum vydání: 7. 11. 2019

Cena energie

Výdaje za energie se pravidelně zvyšují a jejich pokles je v nedohlednu. Přemýšlíte, čím to je? Přečtěte si, proč ceny za energie letí u dodavatelů raketově vzhůru a co s tím můžete dělat.

V posledních letech zdražila elektřina, plyn, dodávky tepla a ve většině měst se zdražení týká i vody. Proč se to děje a co s tím konkrétně můžete udělat vy?

 

Proč energie zdražují?

Elektřina je právě jedna z komodit, které postupně stoupá cena už několik let. Důvodů je hned několik. Prvním z nich je nárůst cen emisních povolenek, které výrobci energií vypouštějící emise musí nakupovat. Do jejich seznamu spadají například české uhelné elektrárny, které stále ještě zajišťují velkou část produkce elektřiny u nás. Kromě přísnějších emisních limitů do ceny zasáhnou také investice do nových bezemisních zdrojů energie a do zelených energií.

Díky tomu, že dodavatelé energií nakupují pro své zákazníky s předstihem a do zásob, odráží se zvýšení nákladů na koncového zákazníka až se zpožděním. Proto se mohlo v poslední době zdát, že ceny stagnují. Ale období, během kterého bude docházet ke zdražování energií, bude ještě pokračovat.

Převezměte kontrolu za své výdaje

I tato mince má ale dvě strany. Své zvyšující se náklady na energie můžete mít stále pod kontrolou. Pro lepší správu vaší energie využijte spoustu energeticky úsporných nástrojů a rad, protože často i malé změny ve vašem životním stylu mohou přispět k velkému rozdílu na účtu za energie. K tomu můžete zkusit i další možnosti.

Získejte podporu odborníků

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se chránit před zvyšujícími se cenami, je přechod na pevný tarif. I když se to na první pohled může zdát jednoduché, doporučujeme se raději obrátit na naše odborníky, kteří vám nejlépe poradí, jak na svých účtech ušetřit. Pomohou vám ujasnit si, jak ceny energie fungují, poskytnou informace o tom, kam peníze směřují a vy lépe pochopíte, za co peníze vynakládáte.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora