Proč zvolit podlahové topení? Zvýšíte tepelný komfort – a navíc ušetříte


Datum vydání: 26. 11. 2018

podlahove-topeni

Instalaci podlahového topení v dnešní době zvažuje celá řada majitelů nově postavených, ale také rekonstruovaných domů a objektů. Teplo, které tímto způsobem vytápění vzniká, je příjemné a ekonomické. Zároveň je však před rozhodnutím pro tuto formu vytápění potřeba znát a dodržovat některá základní pravidla.

Podlahové vytápění zažívá v posledních letech velký boom. Stalo se fenoménem dnešní doby. Jeho hlavní výhodou je schopnost využívat nízkoteplotního zdroje tepla. Z tohoto důvodu se podlahové vytápění jeví jako vhodná alternativa pro majitele moderních kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel a solárních systémů, které ohřívají vodu ekonomickým způsobem.

Povrch podlahy se obvykle vytápí na 22 až 25 °C. Voda ohřátá kondenzačním teplem je díky tomu pro podlahové vytápění zcela dostačující, zatímco například k ohřevu radiátorů by takto vysoká teplota nestačila.

 

Jak podlahové topení funguje?

Při vytápění domácnosti dříve obvyklým způsobem, např. pomocí radiátorů na elektřinu, dochází k nerovnoměrnému šíření tepla. To v praxi znamená, že u podlahy je podstatně chladněji než v prostoru pod stropem. Rozdíl mezi těmito dvěma teplotami může běžně dosahovat až 8 °C.

Podlahové topení funguje na zcela odlišném principu. Teplo vyzařuje z mnohem větší plochy. Ohřátý vzduch postupně sálá od podlahy směrem vzhůru a rovnoměrně prohřívá celý interiér. Pocitová teplota je díky tomu mnohem vyšší. V konečném důsledku tak můžete interiér vytápět na podstatně nižší teplotu, přesto vám bude v místnosti pocitově mnohem tepleji. Výměnou radiátorů za podlahové vytápění lze už jen díky tomuto faktoru snížit roční spotřebu energie až o 15 %, aniž byste museli omezit svůj tepelný komfort.

Zvolte správnou krytinu

Efektivnost a spolehlivost podlahového vytápění ovlivňuje nejen kvalita systému, ale také výběr vhodné podlahové krytiny. Odborníci obvykle doporučují použít na podlahové topení dlažbu, dřevo, PVC a podlahy z přírodního vinylu. Každý z těchto materiálů ale jinak ovlivňuje spotřebu energie.

vinylova-podlaha

Rozhodující je především tepelný odpor konkrétního typu podlahy. Keramická dlažba je díky své velké tepelné vodivosti skvělou možností pro ekonomicky efektivní vytápění. Obdobně jsou na tom i linolea a podobné typy podlahových krytin. V případě plovoucí podlahy platí, že čím větší tloušťka materiálu, tím méně ekonomické je podlahové vytápění.

Naopak v případě dřevěné podlahy je potřeba počítat s tím, že tento materiál má poměrně velký tepelný odpor a brzdí tak průchod tepla od podlahového topení. Výběr materiálu podlahy však obvykle nezávisí jen na ekonomické situaci domácnosti, ale často také na osobních preferencích.

Podlahové vytápění = čistší domácnost

Podlahové vytápění je z mnoha důvodů vhodnou volbou pro alergiky a astmatiky. Vzhledem k nízkoteplotnímu topení se vzduch v interiéru tolik nevysušuje. Vzdušná vlhkost se díky tomu pohybuje obvykle v optimálním rozmezí od 45 do 55 %. Rovnoměrné prohřátí interiéru mimo jiné minimalizuje riziko výskytu a množení plísní, které obvykle vznikají v chladných a vlhkých zákoutích. Podlahové topení také výrazně omezuje průvan a s ním spojené nežádoucí víření prachu v domácnosti.

Ušetříte prostor, snížíte náklady

Další výhoda podlahového vytápění spočívá v úspoře užitného prostoru. Podlahové vytápění je zabudováno v podlaze a nezabírá tak potřebné místo v interiéru. Nemusíte se zabývat ani tím, zda vám topení bude do místnosti zapadat svým designem. Odborně namontované podlahové topení je navíc téměř bezúdržbové.

V případě potřeby můžete podlahové vytápění kombinovat s konvenčním vytápěním. Za mrazivých zimních večerů můžete bez problémů využít podlahové vytápění spolu s romantickým topením v krbu, které navodí ve vaší domácnosti příjemnou atmosféru.

Na co si dát pozor?

Jak už to v životě bývá, každá mince má dvě strany. Nejinak je tomu i v případě podlahového topení. Hlavní nevýhodou podlahového topení je fakt, že teplota nášlapné vrstvy nesmí v obytných místnostech přesáhnout 29 °C. Zcela vychladlý prostor tak podlahové topení vytopí podstatně pomaleji, než je tomu v případě tradičních způsobů vytápění. V případě umístění podlahového topení do tepelně špatně izolovaných budov se navíc během mrazivých zimních dnů může stát, že se místnost nevytopí vůbec.

podlahove-topeni-2

Jedním ze základních úskalí tohoto systému vytápění je také fakt, že podlahové topení není na první pohled vidět. V případě jakýchkoliv pozdějších stavebních uprav v budově si tak musíte dávat velký pozor, abyste některou část podlahového vytápění, které je obvykle zalité v betonu nebo anhydridu, nepoškodili.

Pokud se rozhodnete pro podlahové vytápění, je také vhodné mít předem jasně rozmyšleno rozmístění nábytku. V opačném případě by pevný nábytek, například kuchyňská linka, mohl zadržovat podstatnou část tepla. Vytápění by se pak stávalo méně ekonomickým.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora