Retro: Velká ropná krize v roce 1973 změnila celý svět jednou provždy
Datum vydání: 21. 10. 2020
Levná ropa byla v poválečném období považovaná za samozřejmost. O to větší pak byl šok a dopady ropné krize v 70. letech 20. století. Co přesně se tehdy stalo?
Ropa bývala komoditou, kterou se nemuselo šetřit. Barel – přibližně 160 litrů – stál 2,5 až 3 americké dolary a konstruktéři vozidel tehdy spíše řešili sílu motoru než cenu nafty a dopady automobilového průmyslu na životní prostředí. Až do ropného šoku, po kterém došlo k doposud nevídanému skokovému navýšení ceny za barel.
Ropné krizi předcházely 2 zásadní události
Nebýt arabsko-izraelské, takzvané Jomkipurské války a počínající ekonomické stagnaci USA, k doposud největší ropné krizi by možná ani nedošlo.
Americká měna totiž byla až do roku 1971 krytá zlatem a tudíž velmi stabilní – ale jako odpověď na ekonomickou stagnaci prezident Nixon zlatý standard zrušil. Důsledkem bylo snížení hodnoty dolaru. Protože cena ropy se standardně udává v dolarech za barel, vývozci začali prakticky ze dne na den dostávat za ropu méně. Což vedlo ke vzrůstající frustraci zejména arabských států.
Druhou zásadní událostí byla válka mezi Izraelem a arabskými zeměmi v roce 1973. Arabské země patřily mezi členy organizace OPEC – kartelu, který produkoval dvě třetiny světové ropy, určoval ceny a objem těžby – a v důsledku války uvalily embargo na vývoz ropy do zemí, které podporovaly Izrael. Mezi země zasažené embargem patřily zejména USA a Nizozemsko.
Ropný šok probral svět z poválečné euforie
Na podzim roku 1973 dále OPEC snížil těžbu ropy o 5 %, aby mohl lépe regulovat její cenu. Ropy bylo najednou málo a byla drahá. Ještě v říjnu vystoupala cena za barel na 5 dolarů, o rok později dokonce na 12 dolarů. Ekonomická krize na sebe nenechala dlouho čekat a došlo k největšímu ekonomickému propadu od velké deprese ve 30. letech. Oproti tomu OPEC vydělal o 80 miliard dolarů více než rok předchozí.
Ropná krize představovala pro svět šok. Doposud se předpokládalo, že zásoby ropy jsou nevyčerpatelné a země si užívaly poválečný růst. Jenže najednou se ukázalo, že například západní Německo má rezervy na pouhé 3 měsíce. Důsledkem čehož vydala země úplný zákaz jízdy autem v neděli a snížila maximální povolenou rychlost na 100 km/h. K podobným opatřením přistoupilo mnoho dalších zemí. Docházelo ke zkracování pracovních týdnů a benzín byl na příděl.
Samotný OPEC byl překvapený, do jak velké krize svět uvrhl a embargo v březnu 1974 zrušil. Na ceny ropy to však vliv nemělo a nikdy již neklesly pod 12 dolarů za barel.
Automobilový průmysl se ze dne na den změnil
Zatímco doposud lidé milovali osmiválce a spotřeba nikoho nezajímala, s ropnou krizí byly automobilky nuceny tento přístup přehodnotit. Trhu začaly dominovat menší vozy. Ne všechny výrobci stačili zareagovat včas a sklady se plnily neprodejnými vozy se silnými motory. Oblibě se těšila zejména japonská auta, kdy mezi nejprodávanější vůz vůbec patřila malá Honda Civic.
Alternativní zdroje se staly palivem budoucnosti
Důsledkem ropné krize si svět uvědomil závislost na dovozcích energie. Země proto začaly pátrat po vlastních nalezištích a investovat do alternativních technologií. Vývojáři také vyhledávali paliva jako plyn a testovali využití elektřiny. V roce 1973 se dokonce konala první americká výstava nízkoemisních pohonných systémů. Tyto trendy ještě podporuje současný důraz na ekologii a obnovitelné zdroje jsou stále na vzestupu.