Ušetřete v příštím roce na elektřině a plynu! Těchto 6 tipů vám pomůže


Datum vydání: 15. 12. 2020

Novoroční předsevzetí pro rok 2021? Zkuste šetřit za energie!

Chcete si pro příští rok stanovit užitečné předsevzetí? Zjistěte, jak jednoduše ušetřit na elektřině a plynu: stačí těchto 6 jednoduchých triků.

 

Většina lidí si každoročně stanovuje novoroční předsevzetí. Znáte to sami: příští rok zhubnete, začnete sportovat nebo změníte práci. Spousta takových plánů ale končí nezdarem: jejich dlouhodobé plnění totiž vyžaduje přílišné úsilí. Co ale příští rok nastartovat úsporami? Nemusíte si nad sebou plést bič; stačí drobné změny.

1. Smlouva s dodavatelem

Prvním krokem k úsporám je kontrola smlouvy s dodavatelem energií. Ověřte si, zda opravdu máte ten nejvýhodnější tarif pro svou domácnost. Nebojte se také zeptat, zda je prostor pro slevy.

Na specializovaných webech si nechte porovnat více dodavatelů. Možná tak objevíte jiného, levnějšího. Pouhou žádostí o slevu nebo změnou dodavatele můžete uspořit stovky i tisíce korun ročně.

2. Standby režim a zásuvky s časovačem

I pohotovostní (standby) režim spotřebovává energii. Pokud to není nutné, nepoužívejte jej a zařízení odpojujte ze zásuvky. Při nákupu nového přístroje kontrolujte nejen jeho běžnou spotřebu energií, ale i tu ve standby režimu.

Domů nakupte spínací zásuvky s časovačem, které spotřebiče automaticky vypínají a zapínají. Některé z nich lze ovládat na dálku, například přes Wi-Fi, u jednodušších typů ručně nastavíte přesné časy, kdy bude zařízení vypnuté.

3. Energetické třídy

Potřebujete vyměnit lednici, pračku, myčku nebo jiné zařízení? Při nákupu se zajímejte nejen o cenu a značku, ale i o energetickou třídu. Tu najdete na energetickém štítku. Aktuálně nejúspornější třída nese označení A+++, ta nejméně úsporná se skrývá pod písmenem D.

energeticky-stitek

Rozdíl v úspornosti mezi sousedními třídami je vždy přibližně 20 %. Sledujte ale aktuální informace na internetu – systém energetických tříd se postupem času mění.

4. Pračka a mytí nádobí

Není vůbec nutné prát všechno prádlo na vysokou teplotu. Na spoustu běžně ušpiněného oblečení stačí program se 30 °C. I relativně malým rozdílem teplot při praní šetříte energie. A pozor: pračku zapínejte, až když je opravdu plná.

Máte doma myčku nebo myjete nádobí ručně? Myčka je tou úspornější volbou z hlediska energií i spotřeby vody. Při ručním mytí si napouštějte dřez a nádobí umývejte jednou denně. Když nebudete mýt pod tekoucí vodou, ušetříte za vodu i energii potřebnou pro její ohřev.

5. Sprcha a vodovodní kohoutky

Milujete dlouhé sprchy? Nastartujte příští rok trochu jinak. Sprchujte se kratší dobu a zkuste se i lehce otužovat. Snižte teplotu vody při sprchování a uvidíte, že to prospěje vašemu tělu i vaší peněžence. Na trhu také najdete speciální sprchové hlavice, které umí šetřit vodou. Pořiďte si jednu z nich.

Zaměřte se i na vodovodní kohoutky v domácnosti a opatřete je perlátory. Jsou to jednoduchá zařízení, která provzdušněním proudu vody šetří její množství (až o 70 %). Tím zároveň ušetříte i za ohřev vody.

6. Termostat

Termostat používejte efektivně a domácnost nepřetápějte. Udržujte vyšší teplotu tam, kde se nejvíc zdržujete. Naopak v ložnici a v dalších místnostech může být chladněji. I pouhé snížení teploty o 1 °C vám pomůže ušetřit za energie.

Vytápění nastavte jen na určité intervaly. Můžete si pořídit i elektrický přímotop. Tím jednoduše zatopíte jen tam, kde potřebujete, a vyhnete se opakovanému vytápění celého domu.

Ušetřit za energie a plyn není nic těžkého. Stačí si vybrat tipy, které se vám líbily nejvíc, a zařadit je mezi svá novoroční předsevzetí. Uspořené peníze můžete využít třeba na krásnou dovolenou nebo na hračky pro děti.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora