Skutečně ušetříte výměnou klasických žárovek za LED až tisíce korun ročně?


Datum vydání: 27. 3. 2020

led-zarovka

LED žárovky jsou bezpochyby módním trendem. Dle odborníků vám navíc pomohou ušetřit až 90 % nákladů oproti klasickým žárovkám. Je to pravda? V článku představíme kalkulaci na průměrnou domácnost.

 

Pokud hledáte cestu, jak na energiích něco uspořit, cestou může být právě výměna klasických žárovek za LED technologii. Možná vás překvapí, kolik korun můžete ušetřit touto snadnou změnou.

Kolik přesně můžete díky LED technologii uspořit

Průměrná domácnost má doma 10 žárovek a svítí 3 hodiny denně. Pokud budete počítat s orientační cenou 5 Kč/kWh, svícení klasickými žárovkami ročně stojí 1600 Kč.

V případě, že použijete LED žárovky, roční náklady na svícení se sníží na pouhých 300 Kč – čili o více než 80 %. Některé zdroje dokonce uvádějí úsporu i 90 %.

Kalkulace pro domácnost s 5 žárovkami, průměrnou dobou svícení 3 h/den a orientační cenou za elektřinu 5 Kč/kWh:

Roční spotřeba

Klasická 60W žárovka

3200 Kč

9W LED žárovka

600 Kč

Úspora

2600 Kč

Proč LED žárovky spotřebují méně energie

Velkou výhodou LED technologie je, že si vystačíte s nižším příkonem. Klasickou 60W žárovku totiž plnohodnotně nahradíte 9 až 12W LED žárovkou. LED žárovka tedy spotřebuje dokonce až 7× méně elektřiny. Důvodem je vyšší světelná účinnost, kdy klasické žárovky se pohybují na přibližně 10 % účinnosti LED technologie.

LED osvětlení se vyplatí i díky dlouhé životnosti žárovek

Nabídka LED žárovek je široká a v několika cenových relacích – od těch za 30 korun po žárovky za několik stovek. Odborníci doporučují vyhnout se těm úplně nejlevnějším, kvalitní LED žárovky mají totiž ještě delší životnost než obvykle a světlo nekolísá. Avšak i pro levnou LED žárovku platí, že životnost bývá obvykle delší než u žárovky klasické.

Pokud byste do kalkulace zahrnuli také cenu samotné žárovky, zjistíte, že investice do LED se vám vrátí již v průběhu prvních měsíců.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora