Sluneční energii můžete využívat i u vás doma. Víte, jaké má výhody?


Datum vydání: 30. 7. 2019

Úspora nákladů za elektřinu, vyšší míra soběstačnosti a šetrný přístup k životnímu prostředí – to jsou nejčastější důvody k pořízení domácí solární elektrárny. Díky stále účinnějším a levnějším solárním panelům je dnes využívání sluneční energie k ohřevu vody či vytápění čím dál dostupnější.

Domácí solární elektrárna

Zatímco ještě donedávna byly domácnosti pouze pasivními příjemci dodané energie, trendem dnešní doby je snaha o co nejvyšší energetickou soběstačnost. Vybavit si střechu a fasádu svého domu solárními panely můžete snadno a rychle i vy – počáteční investice se vám vrátí přibližně za deset let.

 

Solární panely už nejsou jen pro vyvolené

Díky rostoucímu výkonu a klesajícím cenám domácích solárních elektráren se v České republice každoročně zvyšuje počet domácností se solárními panely na střeše či fasádě. Pořízení domácí sluneční elektrárny je čím dál lákavější i díky zjednodušené legislativě, dotačním programům a větší dostupnosti efektivních baterií ke skladování vyrobené energie.

Sluneční elektrárna se vyplatí ve městě i na samotě u lesa

Velkou výhodou solárních elektráren je to, že je můžete využít k výrobě elektřiny například na chatě nebo v jiných odlehlých místech, která nejsou napojená do distribuční sítě elektrické energie.

I v elektrifikované oblasti se vám však solární elektrárna vyplatí, protože výrazně sníží množství elektřiny, které musíte odebírat ze sítě. Po uzavření smlouvy s vaším distributorem můžete přebytky vyrobené solární energie dodávat do sítě nebo využívat takzvanou virtuální baterii, díky které vám veřejná síť poslouží jako akumulátor energie.

Kolik elektřiny může vyrobit domácí solární elektrárna?

Fotovoltaická elektrárna umístěná na střeše a fasádě průměrného rodinného domu často dokáže zabezpečit většinu energie, kterou daná domácnost spotřebuje na vytápění, ohřev vody a provoz spotřebičů.

Pro efektivní výrobu solární elektřiny je však důležitá co nejvyšší intenzita slunečního záření i dostatečně dlouhá doba, po kterou dopadají sluneční paprsky na solární panely. Aktuální výkon domácí sluneční elektrárny se proto odvíjí nejen od počasí, ale také od umístění a sklonu fotovoltaických panelů. Limitujícím faktorem je pak plocha střechy a fasády orientované na jih, na kterou lze panely namontovat.

Jak efektivně využít energii z vaší sluneční elektrárny?

Solární elektrárna vyrobí největší množství energie během dne, ale průměrná domácnost spotřebuje nejvíce elektřiny ráno, pozdě odpoledne a večer. Proto je výhodné vyrobenou energii skladovat například v elektrickém akumulátoru, v zásobníku pro ohřev vody nebo ve virtuální baterii. Díky vhodnému skladovacímu systému navíc můžete sluneční energii využívat i za špatného počasí.

Jezděte na sluneční energii

Vlastníte elektrokolo nebo elektromobil? Pak můžete jezdit ještě více ekologicky a levněji, když jej budete nabíjet z baterií s uloženou solární energií. A pokud stále váháte, zda je pro vás instalace domácí solární elektrárny výhodná, můžete začít využívat sluneční energii i bez větších počátečních investic – stačí si pořídit například solární gril nebo venkovní solární svítidla.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora