Světelné znečištění škodí lidem i živočichům. Jak tento jev eliminovat?


Datum vydání: 17. 6. 2020

svetelne-znecisteni-1

Světelný smog se na první pohled každodenního života příliš netýká a nijak ho neomezuje. Opak je však pravdou.

 

Z médií dennodenně srší informace o emisích skleníkových plynů nebo o znečišťování planety lidskými odpady. Světelné znečištění však mezi diskutovanými ekologickými problémy zapadá. Přitom má podstatný vliv nejen na lidské životy.

Světlo může také škodit

Elektřina je dnes součástí každé domácnosti i každého objektu ve veřejném prostranství. Společně s ní logicky přichází světlo, často v obrovských dávkách.

Továrny fungující bez přestávky 24 hodin denně, mnohdy zbytečně osvětlené ulice a parkoviště v metropolích nebo blikající billboardy na budovách. To vše má podíl na průniku umělého světla i tam, kde jej není potřeba.

Ruší spánek a kazí noční oblohu

Že se vám nasvícená velkoměsta líbí a při pohledu z letadla budí romantický dojem? Možná ano. Jenže taková podívaná s sebou nese řadu nevýhod, přičemž spousta z nich je neakceptovatelná.

svetelne-znecisteni-2

Především v centrech metropolí proniká venkovní světlo do lidských obydlí, což se může z dlouhodobého hlediska projevit na zdraví obyvatel. Člověk je biologicky naprogramovaný tak, aby přes den za slunečního svitu aktivně žil a v noci za úplné tmy spal. V neustále osvětlených městech ale noc v pravém slova smyslu prakticky neexistuje.

Co můžete pro zlepšení udělat vy?

  • Nasměrujte venkovní osvětlení tak, aby mířilo jen a pouze na místo určení (např. schody přede dveřmi).
  • Zjistěte si, zda jsou vaše světelná zařízení vyrobená tak, aby brala ohled na snížení světelného znečištění.
  • Používejte pohybové senzory pro světla, a to nejen v útrobách domu
  • Používejte zářivky a světelné zdroje s nízkou spotřebou
  • Sviťte jen tehdy, když opravdu musíte.

Negativní vliv umělého světla na spánek navíc není jedinou přítěží. Kromě toho má světelné znečištění na svědomí i sklony k depresím a zvýšené potíže se zrakem.

Nemluvě už o přesvětlené obloze, na níž mnohdy ani neuvidíte hvězdy, protože je městské osvětlení zakryje pomyslným bílým pláštěm. Pro tento efekt se vžil pojem světelný smog. Tento termín byl poprvé použit v 70. letech, kdy si astronomové stěžovali, že z osvětlených měst nelze pro noční bílou oblohou pozorovat hvězdy.

Trpí nejen noční tvorové

Světelné znečištění má kromě lidí negativní dopad také na živočichy, kteří ve městech nebo jejich blízkém okolí žijí.

I zvířata v noci potřebují dostatek tmy. Zvlášť velké potíže světelný smog přináší nočním tvorům, kteří za tmy vyráží lovit potravu. Tito živočichové nejsou vlivem světelného znečištění schopni rozpoznat, kdy je den a noc, což přispívá k jejich zmatení. Vinou toho mohou trpět podvýživou, což se projeví snížením jejich populace.

sova

Světelný smog vadí i stěhovavým ptákům a netopýrům. Ptáci se mylně domnívají, že dorazili do cílové destinace, a tak zamíří do velkoměsta, kde se však dezorientují a mohou se snadno poranit o překážky. Netopýři se sice světelným znečištěním zmást nenechají, ale jelikož hmyz se stahuje za světly velkoměst, musí i netopýři zamířit za potravou do prostředí, které pro ně není přirozené.

Nadměrné množství světla škodí i vodním živočichům, například mořským želvám. Jejich mláďata se totiž líhnou na pláži, odkud se za tmy vydávají na moře, přičemž se orientují odrazem hvězd a měsíce na hladině. Kvůli osvětleným plážím ale často vyrazí opačným směrem a ve městech pak končí pod kolami aut, umírají vyčerpáním nebo se stanou obětmi suchozemských predátorů.

Na světlo pamatují i zákony

Světelné znečištění obklopuje všechny, ač každého jinou měrou. Pozitivní je, že mu v některých státech, včetně tech evropských, věnuje pozornost i politická reprezentace. Někde se dopady umělého světla dokonce snaží omezit zákony.

Jenom regulace ovšem nestačí, a tak jsou zde i moderní technologie, které mohou s tímto negativním jevem pomoci. Řešením jsou například lampy, jejichž světelné paprsky se nerozptýlí všemi směry, ale osvětlují jen dané místo.

nocni-stezka

Pomoci také mohou lampy se senzory, které osvětlují okolí pouze ve chvílích, kdy se v něm někdo nachází. V neposlední řadě je zde možnost snížit intenzitu pouličního osvětlení, protože k bezpečnému pohybu po městě není třeba ostré záření.

Nejde jen o zdraví

Díky moderním technologiím tak lze snížit světelné znečištění, což pomůže nejen lidskému zdraví a přírodě, ale i ekonomice. Například jenom v Evropě se ročně utratí přes dvě miliardy eur za osvětlení míst, kde se v noci prakticky nikdo nepohybuje.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora