TOP 5 největších gigantů na světě, kteří vytěží nejvíce zemního plynu


Datum vydání: 27. 3. 2020

plynovod

Ložiska zemního plynu jsou obvykle úzce spjatá se zásobami ropy, a proto vás pravděpodobně nepřekvapí, že mezi největší hráče na trhu patří USA, Rusko, Írán, Kanada či Katar. Podívejte se na zásoby zemního plynu podrobněji.

 

Dle odhadů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se do roku 2030 zemní plyn stane druhým nejvýznamnějším zdrojem energie, hned po ropě. Důvodem rostoucí poptávky je snaha o snižování emisí, kdy právě zemní plyn představuje nejdostupnější zdroj energie. Zásoby zemního plynu jsou i v České republice, ale ani zdaleka je nelze srovnávat s ložisky v Rusku, Severním moři, severní Africe či v zemích Perského zálivu.

1. USA

Spojené státy americké drží již od roku 2012 pozici leadera v oblasti těžby zemního plynu a ropy. Jen za rok 2018 vytěžily Státy takové množství plynu, které by České republice vydrželo na více než 100 let. K exportu slouží přibližně 10 % americké produkce.

2. Rusko

Rusko představuje druhého největšího producenta zemního plynu na světě. Na plynu z Ruska je závislá především Evropa, kdy přes 60 % zemního plynu pochází právě odsud. V Česku činí objem zemního plynu z Ruska dokonce až 90 %.

3. Írán

Dle odhadů odborníků naleznete na území Íránu přibližně 15 % světových zásob zemního plynu. Zajímavostí je, že v Íránu se nachází největší těžební pole zemního plynu na celém světě – South Pars. Cílem země je těžit alespoň 880 milionů metrů krychlových denně.

rafinerie

4. Kanada

Kanada disponuje, podobně jako USA, rozlehlými ložisky ropy a zemního plynu. Zemní plyn se těží především v provinciích Alberta, British Columbia a Saskatchewan. Možná vás překvapí, že až třetina energie v Kanadě vzniká právě ze zemního plynu.

5. Katar

Katar představuje první zemi Blízkého východu, která vystoupila z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Důvodem má být právě snaha Kataru soustředit se více na plynárenský průmysl. Většina vytěženého plynu slouží k exportu a Katar je dokonce největším vývozcem zkapalněného zemního plynu na světě.

Jak vypadá budoucnost a využití zemního plynu

Plyn představuje bezproblémový zdroj energie – jeho přeměna na elektřinu je snadná a emise nižší než v případě uhlí či ropy. Poptávce po zemním plynu nahrává i fakt, že EU se zavázala ke snížení emisí o 40 %, a to do Roku 2030 – a právě přeměna zemního plynu v elektřinu může být cestou, jak předsevzetí naplnit.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora

Vážení zákazníci,

Chtěli bychom vás informovat, že naše zákaznické centrum musí v těchto dnech reagovat na velké množství dotazů jak na e-mailu, tak na telefonické lince.

V tuto chvíli proto může být doba pro vyřízení Vašeho požadavku nebo převodu smlouvy k epet delší, než je obvyklé (cca 2–3 týdny). 

Pokud jste uzavřeli smlouvu o dodávce elektřiny nebo plynu u epet, pracujeme na tom, abyste energie od nás začali odebírat co nejdříve.

Jakmile se k vašemu požadavku dostaneme, ozveme se Vám.

Děkujeme za vaši důvěru i trpělivost!

Váš tým epet