TOP 5 největších producentů elektrické energie + 3 nejekologičtější výrobci
Datum vydání: 20. 8. 2020
Která země vyprodukuje nejvíce elektrické energie? Jaké státy patří mezi největší výrobce elektrické energie? A které státy při výrobě kladou největší důraz na obnovitelné zdroje a ekologie?
Celosvětová spotřeba energie má dlouhodobě rostoucí trend a jen u nás každoročně stoupá minimálně o 3 %. Poptávka po elektřině je zkrátka neukojitelná a jde ruku v ruce s populačním růstem a rozvojem ekonomiky.
Seznamte se s TOP 5 největšími producenty elektřiny
Pravděpodobně vás nepřekvapí, že největší producenti elektřiny patří zároveň mezi nejsilnější ekonomické hráče. Česká republika se pak nachází na 38. místě v žebříčku a ročně vyprodukuje okolo 88 000 GWh. Které země se nacházejí na absolutní špičce v produkci elektřiny?
1. Čína
Prvenství v produkci elektřiny již několik let hájí Čína, která ročně vyrobí neuvěřitelných 7 511 800 GWh. Významným zdrojem energie jsou zejména uhelné elektrárny – nachází se zde dokonce největší uhelná elektrárna na světě – ale Čína také investuje do čistých energií a jejich podíl rok od roku stoupá. Čína je také často kritizována za nevybíravou výrobu elektřiny a bezohledné znečišťování krajiny. Situace se ale v posledních letech lepší.
2. USA
V závěsu za Čínou naleznete – s produkcí 4 490 800 GWh – Spojené státy americké, které tak mají výrazně vyšší výrobu elektřiny v přepočtu na jednoho obyvatele. Důležité jsou zejména uhelné elektrárny, ale jejich produkce postupně klesá a nahrazuje je jaderná energie, hydroelektrárny, solární panely a větrné turbíny.
3. Indie
Indie je 3. největším výrobcem elektrické energie na světě a zároveň 4. největším spotřebitelem. Zajímavostí je, že ačkoliv se Indie populací blíží Číně, spotřeba energie je oproti severnímu sousedovi přibližně čtvrtinová. Čína má jednak chladnější klima, dále její obyvatelé používají více elektrické přístroje a například i těžba Bitcoinu v Číně hraje určitou roli. Indie ročně vyprodukuje 2 061 100 GWh a jedná se jak o energii z uhlí, ropy a zemního plynu, tak o jadernou energii a elektřinu z obnovitelných zdrojů.
4. Rusko
Významným hráčem na energetickém trhu je také Rusko, kterému patří – s produkcí 1 110 800 GWh – 4. místo.
Rusko má poměrně unikátní elektrickou síť, která dosahuje vzdálenosti více než 3 200 000 kilometrů. Výroba elektřiny je založená zejména na zemním plynu a uhlí, menší podíl mají vodní a jaderné elektrárny.
5. Japonsko
Pětici největších producentů elektrické energie uzavírá Japonsko, které ročně vyrobí 1 051 600 GWh. Zemi však chybí zásoby fosilních paliv a dalších zdrojů, jako uran, a spoléhá na jejich dovoz. Většina elektřiny je vyráběna na bázi zemního plynu a vodních olejů, významným zdrojem je také uhlí. O něco menší je zastoupení jaderné elektřiny a také obnovitelných zdrojů, z nichž nejvýznamnějším jsou vodní elektrárny.
Budoucnost elektřiny je ve využívání obnovitelných zdrojů
Stále hojně diskutovaným tématem jsou obnovitelné zdroje a stále ekologičtější. Které země na jejich využívání kladou největší důraz?
1. Island
Island generuje nejvíce čistou energii na celém světě. Prakticky 100 % elektřiny pochází z geotermálních a vodních elektráren. Island je ovšem malý stát s populací jen lehce přes 300 000 obyvatel a zajímavými přírodními zdroji. Nemůže tak být reálnou inspirací pro největší ekonomiky světa. Například také Dánsko vyrábí poměrně významnou část energie z větrných elektráren.
2. Švédsko
Švédsko klade velký důraz na ekologii a jeho cílem je zcela eliminovat využívání fosilních paliv. Země masivně investuje zejména do solární a větrné energie a také do jejího skladování.
3. Kostarika
Země má poměrně unikátní a rozmanitou geografii, díky čemuž uspokojí velkou část poptávky po elektřině z vodních, geotermálních, solárních a větrných zdrojů. Kostarika je zajímavou výjimkou ve svém regionu. Kostarika si klade za cíl zcela eliminovat uhelnou energii.
Bude celý svět do 50 let využívat jen čistou elektřinu?
Současný energetický průmysl je poměrně zkostnatělý a mezi hlavní zdroje stále patří fosilní paliva. Avšak sektor se mění, zásoby ropy a zemního plynu nejsou nevyčerpatelné a zároveň je kladen čím dál tím větší důraz na životní prostředí. Někteří vědci dokonce predikují, že energii pouze z obnovitelných zdrojů budou země využívat do 50 let. Také Evropská unie poměrně výrazně tlačí obnovitelné zdroje a přechod k zelené elektřině. Co myslíte, je to sci-fi nebo realita příštích několika dekád?
Pokud Vás článek zaujal, tak můžete vyzkoušet také článek o stand by režimu nebo o elektromobilitě.