Menu

TOP 5 největších producentů elektrické energie + 3 nejekologičtější výrobci


Datum vydání: 20. 8. 2020

island

Která země vyprodukuje nejvíce elektrické energie? A které státy při výrobě kladou největší důraz na obnovitelné zdroje?

 

Celosvětová spotřeba energie má dlouhodobě rostoucí trend a jen u nás každoročně stoupá minimálně o 3 %. Poptávka po elektřině je zkrátka neukojitelná a jde ruku v ruce s populačním růstem a rozvojem ekonomik.

Seznamte se s TOP 5 největšími producenty elektřiny

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že největší producenti elektřiny patří zároveň mezi nejsilnější ekonomické hráče. Česká republika se pak nachází na 38. místě v žebříčku a ročně vyprodukuje okolo 88 000 GWh. Které země se nacházejí na absolutní špičce v produkci elektřiny?

1. Čína

Prvenství v produkci elektřiny již několik let hájí Čína, která ročně vyrobí neuvěřitelných 7 511 800 GWh. Významným zdrojem energie jsou zejména uhelné elektrárny – nachází se zde dokonce největší uhelná elektrárna na světě – ale Čína také investuje do čistých energií a jejich podíl rok od roku stoupá.

2. USA

V závěsu za Čínou naleznete – s produkcí 4 490 800 GWh – Spojené státy americké. Důležité jsou zejména uhelné elektrárny, ale jejich produkce postupně klesá a nahrazuje je jaderná energie, hydroelektrárny, solární panely a větrné turbíny.

3. Indie

Indie je 3. největším výrobcem elektrické energie na světě a zároveň 4. největším spotřebitelem. Zajímavostí je, že ačkoliv se Indie populací blíží Číně, spotřeba energie je oproti severnímu sousedovi přibližně čtvrtinová. Indie ročně vyprodukuje 2 061 100 GWh a jedná se jak o energii z uhlí, ropy a zemního plynu, tak o jadernou energii a elektřinu z obnovitelných zdrojů.

4. Rusko

Významným hráčem na energetickém trhu je také Rusko, kterému patří – s produkcí 1 110 800 GWh – 4. místo.

sibir

Rusko má poměrně unikátní elektrickou síť, která dosahuje vzdálenosti více než 3 200 000 kilometrů. Výroba elektřiny je založená zejména na zemním plynu a uhlí, menší podíl mají vodní a jaderné elektrárny.

5. Japonsko

Pětici největších producentů elektrické energie uzavírá Japonsko, které ročně vyrobí 1 051 600 GWh. Zemi však chybí zásoby fosilních paliv a dalších zdrojů, jako uran, a spoléhá na jejich dovoz. Většina elektřiny je vyráběna na bázi zemního plynu a vodních olejů, významným zdrojem je také uhlí. O něco menší je zastoupení jaderné elektřiny a také obnovitelných zdrojů, z nichž nejvýznamnějším jsou vodní elektrárny.

Budoucnost elektřiny je ve využívání obnovitelných zdrojů

Stále hojněji diskutovaným tématem jsou obnovitelné zdroje. Které země na jejich využívání kladou největší důraz?

1. Island

Island generuje nejvíce čistou energii na celém světě. Prakticky 100 % elektřiny pochází z geotermálních a vodních elektráren.

2. Švédsko

Švédsko klade velký důraz na ekologii a jeho cílem je zcela eliminovat využívání fosilních paliv. Země masivně investuje zejména do solární a větrné energie a také do jejího skladování.

3. Kostarika

Země má poměrně unikátní a rozmanitou geografii, díky čemuž uspokojí velkou část poptávky po elektřině z vodních, geotermálních, solárních a větrných zdrojů. Kostarika si klade za cíl zcela eliminovat uhelnou energii.

Bude celý svět do 50 let využívat jen čistou elektřinu?

Současný energetický průmysl je poměrně zkostnatělý a mezi hlavní zdroje stále patří fosilní paliva. Avšak sektor se mění, zásoby ropy a zemního plynu nejsou nevyčerpatelné a zároveň je kladen čím dál tím větší důraz na životní prostředí. Někteří vědci dokonce predikují, že energii pouze z obnovitelných zdrojů budou země využívat do 50 let. Co myslíte, je to sci-fi nebo realita příštích několika dekád?

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám, nebo napište email.

telefon
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora