Ušetřete za energie díky zateplení fasády svého domu či bytu


Datum vydání: 19. 3. 2019

Kvalitním zateplením fasády můžete uspořit i více než polovinu nákladů za vytápění, a výrazně tak ulehčit svému rodinnému rozpočtu. A navíc se budete doma cítit příjemněji v létě i v zimě, odstíníte okolní hluk a zvýšíte hodnotu své nemovitosti. Ačkoliv představuje zateplení vyšší jednorázovou investici, v horizontu několika let se vám bezpochyby vyplatí.

venkovni-zatepleni

Pokud bydlíte v panelovém nebo starším cihlovém domě, určitě se při jeho vytápění potýkáte s nemalými tepelnými ztrátami, které se výrazně projevují ve vašich nákladech na energie. Snadným řešením tohoto problému je pokrýt fasádu nemovitosti izolačním materiálem, který zabrání nežádoucím únikům tepla skrze stěny.

 

Kolik uspoříte zateplením fasády a jaká je návratnost této investice?

Většina energie, kterou vaše domácnost spotřebuje, je použita na vytápění. I malá změna topných nákladů se proto výrazně projeví na vašem každoročním vyúčtování. Odborně provedené fasádové zateplení, zkombinované se zateplením střechy i podlahy a s pořízením nových oken a dveří, může váš účet za energie snížit i více než o polovinu.

Ačkoliv se může zdát jednorázová investice potřebná k zateplení vaší nemovitosti veliká, navrátí se vám většinou do dvaceti let. V závislosti na několika faktorech však můžete počítat i s daleko kratší návratností, zejména pokud bude zateplení odborně provedeno a doplněno o optimální způsob vytápění.

Celoroční tepelný komfort, méně hluku a vyšší životnost nemovitosti

Zateplením své nemovitosti si zajistíte nejen nižší účet za elektřinu nebo plyn, ale i vyšší tepelný komfort po celý rok. A protože v zateplených místnostech nehrozí chladné zdi a kouty, nemusíte se v zimě obávat vzniku plísní. Tepelná izolace účinně odstiňuje i hluk z okolí, což oceníte zejména ve velkých městech nebo v blízkosti veřejných komunikací.

Další podstatnou výhodou zateplení je, že díky němu výrazně zvýšíte hodnotu svého bytu či domu. Nejenže se postaráte o jeho nízkou energetickou náročnost, ale renovací fasády zároveň zlepšíte i jeho vzhled. Zateplení navíc výrazně prodlužuje životnost vaší nemovitosti, protože ji chrání před velkými teplotními výkyvy a povětrnostními vlivy.

Vyberte si z mnoha typů zateplení

Svůj dům či byt můžete zateplit buď zvenku, nebo zevnitř. Vnitřní zateplení má hned několik nevýhod – ubírá prostor v interiéru a může vést ke vzniku tepelných mostů i plísní. Využívá se proto především u budov se členitou či památkově chráněnou fasádou a dalších nemovitostí, které není možné zateplit zvenku.

vnitrni-zatepleni

Vnější zateplení bývá nejčastěji prováděno kontaktním způsobem, který spočívá v nalepení či ukotvení izolačního materiálu přímo k nosné konstrukci budovy. Druhou variantou je odvětrávaný systém, kdy je mezi tepelnou izolací a fasádou ponechána vzduchová mezera, která spolehlivě odvětrá případnou vlhkost.

Zatímco pro kontaktní izolaci se využívá především levný a snadno zpracovatelný polystyren, na odvětrávané zateplení se více hodí měkčí látky, jako je foukaná celulóza nebo minerální vlna. K zateplování však můžete použít i celou řadu dalších materiálů: dřevovláknité desky, skelnou vatu, stříkanou či foukanou pěnu nebo zcela ekologické suroviny, jako je sláma, konopí, vlna či len.

Vezměte to od podlahy až po střechu

Ačkoliv můžete jednotlivé části svojí nemovitosti zateplovat na etapy, odborníci doporučují zvolit spíše kompletní rekonstrukci, která vyřeší ztráty tepla nejen skrze fasádu, ale i podlahu, střechu a okna. Jedině tak totiž budete mít jistotu, že snížíte náklady na vytápění svého bytu či domu opravdu na minimum – a zároveň se tak dlouhodobě postaráte o jeho perfektní stav.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora