Víte, za co platíte? Faktura za elektřinu obsahuje i regulovanou část


Datum vydání: 28. 9. 2020

zasuvka-v-korunach

Když se pozorně podíváte na fakturu, zjistíte, že neplatíte jen za elektřinu, kterou spotřebujete, ale více jak 50 % ceny představují regulované poplatky. Přesto můžete změnou dodavatele významně ovlivnit částku, kterou platíte.

 

Víte, za co přesně a komu platíte na faktuře za elektřinu? Ta totiž neobsahuje jen provizi dodavatele a cenu silové elektřiny, ale také regulovanou část, která zahrnuje poplatky spojené s procesem výroby a distribucí elektřiny až k vám domů.

Na co se zaměřit, když studujete fakturu za elektřinu

Když se podíváte na fakturu: poznáte, zda máte přeplatek nebo nedoplatek, nicméně už vám není jasné, kde se konečný součet vzal? I faktura za elektřinu má své zákonitosti a když víte, co čekat, vyznáte se v ní lépe.

V úvodu každé faktury naleznete číslo zákaznického účtu a údaje o majiteli přípojky, kterým můžete být vy, rodinný příslušník, případně někdo jiný. Tyto informace vždy zkontrolujte, a pokud objevíte nepřesnosti například v příjmení nebo adrese, kontaktujte dodavatele a požádejte o opravu v databázi.

koruny-ceske

Na první straně by neměly chybět ani platební údaje dodavatele a mělo by zde být jasně uvedeno, zda máte přeplatek či nedoplatek a v jaké výši. Detailní rozklad vyúčtování pak naleznete na dalších stranách faktury, kde uvidíte jak informaci o spotřebě, tak přehled plateb. Dále zde naleznete rozklad konečné ceny za elektřinu, která se skládá z regulovaných plateb, ceny za silovou elektřinu a případně dalších položek.

Co vše zahrnuje regulovaná část poplatků

Regulované poplatky ukusují významnou část z celkové částky, kterou platíte za elektřinu. Zahrnují následující položky:

  • Částku, kterou platíte za distribuci energie.
  • Měsíční poplatek za energii, kterou distributor rezervuje pro vaše odběrné místo.
  • Příspěvek, který odvádíte na obnovitelné zdroje energie.
  • Poplatek na financování provozu české přenosové soustavy.
  • Částku, kterou odvádíte operátorovi trhu s elektřinou.

Poplatky za samotnou elektřinu tvoří méně jak 50 % ceny na faktuře

V neregulované části faktury pak platíte za tzv. silovou elektřinu – neboli elektřinu, kterou reálně spotřebujete – a odvádíte také provizi dodavateli. Zajímavé je, že neregulovaná část tvoří pouze okolo 45 % výsledné ceny za elektřinu.

Z elektřiny dále odvádíte DPH a také spotřební daň. Daň z přidané hodnoty činí 21 % z celkové ceny a spotřební daň platíte za každou kWh. DPH míří do státního pokladny a spotřební daň na účet celní správy.

Na čem můžete ušetřit: Neregulovaná část faktury se liší dle dodavatele

Jedinou částí, kterou na faktuře ovlivníte a kde tedy můžete ušetřit, je cena silové elektřiny a výše poplatku dodavateli. Tato částka tvoří téměř polovinu toho, co platíte, a případnou změnou dodavatele tak můžete významně uspořit.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora