Vše o odpojení elektroměru


Datum vydání: 6. 5. 2022

elektroměr

Odpojit elektroměr může pouze distributor elektřiny a dochází k němu v případě, že není elektroměr převáděn na nového klienta. Distributoři se tímto krokem snaží předcházet černému odběru elektrické energie. Zde si můžete přečíst o rozdílu mezi dodavatelem a distributorem elektřické energie. Odpojení i připojení elektroměru má svá daná pravidla, která je třeba dodržet. Víte, jaká to jsou?

Kdy dochází k odpojení elektroměru?

Elektroměr se odpojuje tehdy, pokud odběrné místo zaniká. Jakmile se tedy z daného bydliště pouze stěhujete, není třeba žádat o odpojení elektroměru. Odběr elektřiny se pak převádí na nového nájemníka nebo majitele.

elektroměr venku

Při přepisu energií stačí u většiny dodavatelů vyplnit jeden formulář opatřený podpisy starého i nového klienta. Pokud ještě nevíte, kdo se do nemovitosti nastěhuje po vás, je možné jednat bez součinnosti dalších lidí a požádat o ukončení smlouvy. Vyplněný formulář můžete poslat na adresu dodavatele, zaslat oskenovanou kopii e-mailem nebo vše vyřídit online, pokud to dodavatel umožňuje.

Co je nutné udělat pro odpojení elektroměru?

V případě, že chcete zrušit odběrné místo úplně, je postup obdobný. Vyplníte formulář, který pošlete dodavateli elektrické energie. Ten vaši žádost vyřídí a zkontroluje, zda nejsou u daného odběrného místa nesplacené pohledávky.

Pokud je vše v pořádku, předá požadavek distributorovi, který na místo pošle technika, aby provedl odečet elektroměru a demontoval jej. Při odpojení elektroměru je tedy potřeba zajistit bezproblémový přístup k elektroměru.

technici u elektroměru

Jakmile je elektroměr odmontovaný, přijde vám ještě ukončovací faktura. Na tu je třeba myslet už při vyplňování žádosti o ukončení smlouvy a zadat do ní například vaši novou adresu, aby vám mohla být faktura bez problémů doručena.

Co dělat, pokud chcete elektroměr připojit?

Jakmile je elektroměr odpojený, je nutné požádat o jeho opětovné připojení. Před samotnou instalací elektroměru je nutná kontrola měřicího zařízení revizním technikem. Pokud byl elektroměr odpojen delší dobu, budete muset zaplatit i poplatek za opětovné připojení. Výše poplatku se odvíjí od velikosti a typu hlavního jističe.

Připojení jednofázového jističe vás vyjde na 200 Kč za ampér rezervovaného příkonu. U třífázového jističe pak počítejte s poplatkem 500 Kč za ampér rezervovaného příkonu. V případě, že byl elektroměr odpojen z důvodu neoprávněného odběru, musíte zaplatit poplatek 1 500 Kč za opětovné připojení.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora