Z čeho se skládá cena elektřiny/plynu?


Zajímalo vás někdy, z jakých položek je vypočítaná vaše měsíční platba za elektřinu a plyn? Ceny energií se skládají ze tří částí – regulované, neregulované a daňové. Pojďme si je rozebrat detailněji.

Regulované ceny elektřiny a plynu

Tuto cenu nemůžeme nijak ovlivnit a každý rok ji určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Je tedy pro všechny zákazníky v rámci kategorie stejná a v současné době meziročně klesá. Tato cena pokrývá nezbytné náklady a skládá se z těchto poplatků:

Regulovaná složka ceny elektřiny

  • Za distribuci do jednotlivých odběrných míst – největší část regulované ceny. V jednotlivých regionech se může mírně lišit kvůli různým distributorům.
  • Za rezervovaný příkon – vychází z velikosti hlavního jističe a z jeho proudové hodnoty v rámci distribuční sazby pro dané odběrné místo. Obecně platí, že čím náročnější spotřebiče, tím dražší elektřina.
  • Za systémové služby – zajištění spolehlivých dodávek kvalitní elektřiny na úrovni přenosové soustavy, udržování rovnováhy, obnovení provozu a dispečerské řízení.
  • Na podporu obnovitelných zdrojů (OZE) – závisí na množství odebírané elektřiny nebo rezervovaného příkonu. Každý spotřebitel tedy dotuje výkupní cenu energie z obnovitelných zdrojů. Poplatek byl v roce 2023 rozhodnutím vlády odpuštěný, ale od roku 2024 bude opět obnoven. Poplatek činí 599 Kč s DPH za každou MWh. Pokud například vytápíte dům elektřinou, při průměrné spotřebě okolo 15 MWh, je to navíc náklad o 9000 kč.
  • Za služby operátora trhu (OTE) – na pokrytí činností operátora trhu jako třeba zúčtování odchylky, výplata a správa podpory obnovitelných zdrojů nebo poplatek činností ERÚ. Operátor se mimo jiné stará i o formality spojené s přechodem k jinému dodavateli.

Regulovaná složka ceny plynu

  • Za přepravu plynu ze zdroje (např. Norsko) a distribuci do jednotlivých odběrných míst.
  • Za služby operátora trhu – pevná částka pro všechny spotřebitele stejně jako u elektřiny.

Neregulovaná cena elektřiny a plynu

Toto je částka, která by vás jako odběratele měla zajímat nejvíc, jelikož ji stanovují dodavatelé a představuje velkou část výsledné ceny. Tyto ceny ovlivňuje především vývoj na burze nebo velkoobchodních trzích. Ceny energií od společnosti epet se sjednávají se zákazníkem podle ceníku, který je součástí smlouvy. Cena elektřiny i plynu se skládá z ceny za 1 MWh a pevného měsíčního poplatku za odběrné místo.

Porovnávejte jen cenu komodity

Ceník energetických produktů vypadá komplikovaně a obsahuje hodně cenových položek. Pro porovnání ale stačí vědět cenu za dodávku elektřiny nebo plynu a výši měsíčního stálého platu. Cena za distribuci je vždy stejná bez ohledu na to, jakého dodavatele energií si vyberete. Dejte také pozor, zda je na vašem vyúčtování tučně zvýrazněná cena s DPH, či bez něj, ať porovnáváte relevantní částky.

Nejjednodušší porovnání uděláte tak, že si vezmete svoji poslední roční spotřebu v MWh, kterou vynásobíte cenou za komoditu u daných dodavatelů. Dále si vezmete stálý měsíční plat a vynásobíte ho 12 měsíci. Pak dostanete dvě částky, které jsou krásně porovnatelné. Pro výpočet úspory lze použít také různé dostupné online kalkulačky pro výpočet spotřeby plynu nebo spotřeby elektřiny.

Co je daň z elektřiny a plynu

U elektřiny je daň pevná částka a uplatňuje se na veškerou vyrobenou elektřinu kromě té z obnovitelných zdrojů. Platí se za každou spotřebovanou MWh. Prodej elektřiny podléhá tzv. ekologické dani. Elektřina i plyn také podléhají dani z přidané hodnoty (DPH) ve výši 21 % o kterou se navyšuje konečná cena jednotlivých energií.

Od daně z elektřiny může být osvobozena třeba trakční doprava nebo elektřina využívaná pro výrobu elektřiny či tepla z důvodu velké energetické náročnosti.

 

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora