Co je centrální vytápění a jak funguje?


Datum vydání: 24. 3. 2022

topení

Bez topení si dnes zimu umí představit jen málokdo. Pokud nepatříte k těm, kteří si doma topí v krbu, pravděpodobně spoléháte na systém centrálního vytápění. V bytových domech jde o nejúspornější řešení a pro vás také nejjednodušší. Jak to celé funguje?

 

Co je to centrální vytápění?

Systém centrálního vytápění a ohřevu teplé vody funguje tak, že je celá topná soustava napojena na jeden společný zdroj tepla. Tento systém se skládá z tepelného zdroje (kotel nebo čerpadlo), rozvodů a tepelných výměníků neboli radiátorů.

Teplo je vyráběno centrálně a následně rozváděno teplárenskými sítěmi ke všem odběratelům v síti. Kotel, případně tepelné čerpadlo, bývá umístěn ve sklepě. Ten pak pomocí rozvodů vede teplo do celého domu. Tento systém topení je hojně využíván v bytových nebo panelových domech, ale najdeme jej i v průmyslových objektech.

radiator

Jak funguje rozvod tepla?

To, aby se teplo dostalo až k nám do pokoje, kde ho ostatně potřebujeme nejvíc, zajišťují rozvody. Trubky neboli tepelné rozvody se vyrábějí z různých materiálů. Nejčastějšími jsou ocel, měď nebo plast.

 Instalace kovových rozvodů je nicméně pracná a zdlouhavá. Plastové rozvody se oproti tomu snadno instalují, ale mají velkou teplotní dálkovou roztažnost a u některých plastů je také menší tepelná odolnost. Optimálním materiálem pro rozvody je tedy kombinace těchto materiálů. V rozvodech tepla se jako teplonosné médium používá pára a horká nebo teplá voda.

Etážové topení

Etážový systém vytápění je na rozdíl od centrálního založený na jednom topidle, které vyrábí teplo rozváděné tepelnými rozvody do tepelných výměníků. Rozvody jsou zde ve stejné výškové úrovni jako kotel a ten je umístěn přímo v bytě. Tento systém obvykle slouží k vytápění jednoho patra domu, bytové jednotky, kanceláří firmy apod. Jeho výhodou je, že tak můžete snadněji řídit vytápění jednotlivých místnosti podle potřeby.

etážové topení

Jaké jsou výhody centrálního vytápění?

Centrální vytápění bytu je pro jeho uživatele komfortní a bezpečný. Řešíte pouze péči o radiátory, které je potřeba jednou za čas odvzdušnit. Všechny ostatní povinnosti se zajištěním dodávky tepla až do domu jsou na dodavateli energií. Mezi další výhody patří také jasná cena. Nemusíte se obávat dalších neočekávaných nákladů. Centrální zdroje vytápění jsou navíc šetrné k životnímu prostředí.

Jaké jsou nevýhody centrálního vytápění?

Mezi hlavní nevýhody patří vyšší cena a velké ztráty při přenosu tepla z teplárny ke koncovému odběrateli. Dalším problém nastává při poruše zdroje nebo přenosové soustavy. Bez tepla a teplé vody jsou pak všichni, kteří jsou do soustavy centrálního vytápění zapojeni.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora