Co je EAN elektroměru a k čemu slouží?


Datum vydání: 10. 2. 2022

EAN elektřina

EAN (European Article Number) je kód elektroměru, který slouží k jednoznačné identifikaci odběrného místa elektřiny. Obsahuje 18 čísel a vzniká při registraci nového odběrného místa a končí jeho zánikem. Toto číslo vám také prozradí, který ze tří distributorů elektrické energie v ČR (ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PRE Distribuce) je ten váš.

Jak EAN kód zjistím?

Tento údaj se dozvíte snadno. Stačí se podívat na vaši fakturu nebo na Smlouvu o připojení k distribuční soustavě, kde toto číslo najdete hned vedle adresy. To platí bez ohledu na dodavatele, který vám fakturu vystavuje.

Změna majitele odběrného místa

Stav elektroměru bývá součástí kupní nebo nájemní smlouvy. Tomu by měl odpovídat konečný a počáteční stav na fakturách. V případě, že se odběrné místo přepisuje z jednoho odběratele na druhého, EAN kód přebírá nový odběratel. Toto číslo se spolu s nájemníkem bytu či domu nestěhuje.

V případě změny odběratele je třeba nahlásit stav elektroměru dodavatelské společnosti a sepsat předávací protokol. Pokud odběratel zemřel, je třeba předložit úmrtní list. Jestliže samoodečet neprovedete, stanoví se stav elektroměru odhadem na základě poslední předpokládané roční spotřeby. Pro převod odběrného místa potřebujete znát EAN kód a výrobní číslo elektroměru.

Výrobní číslo elektroměru

Výrobní číslo elektroměru je 5-9místný kód, podle kterého poznáte, jaký elektroměr je ten váš. Najdete ho přímo na vašem zařízení na štítku elektroměru nebo na každé faktuře za elektřinu (levá strana uprostřed v části “Vyúčtování spotřeby elektřiny”).

elektřina distribuce

Co je EIC kód?

EAN kód se občas lidem plete s EIC kódem. Zkratka EIC (Energy Identification Code) znamená energetický identifikační kód. Jedná se o 16místné číslo, které slouží k jednoznačné identifikaci spotřebního místa zemního plynu.

Obdobně jako u EAN kódu vzniká při registraci nového odběrného místa a končí jeho zánikem. V případě, že se pouze mění majitel spotřebního místa, EIC kód přebírá ten nový.

Jak zjistit vašeho dodavatele plynu či elektřiny

Díky kódům EIC a EAN můžete zjistit svého dodavatele plynu a elektřiny. Stačí na stránkách ERÚ (Energetický regulační úřad) vyplnit kontaktní formulář. ERÚ pak u operátora trhu dohledá vašeho dodavatele.

Změna dodavatele plynu a elektřiny

Ještě než se začnete porozhlížet po výhodnějším dodavateli plynu a elektřiny, podívejte se do vaší smlouvy, za jakých podmínek ji můžete ukončit. Pokud můžete a chcete měnit dodavatele energií, vždy potřebujete znát číslo odběrného místa (EAN/EIC) a aktuální stav elektroměru nebo plynoměru.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora