Co je to silová elektřina?


Datum vydání: 11. 7. 2018

zena-s-ditetem-v-posteli

Není vám jedno, jakého dodavatele energie máte a kolik každoročně platíte za elektřinu? Chcete vědět, jaké složky tvoří vaši cenu za elektřinu? Přinášíme vám stručný přehled, co je silová elektřina a jak můžete ovlivnit výši svých pravidelných účtů za elektřinu.

 

Konečnou cenu za elektřinu, jež se objevuje na vašem ročním výpisu, tvoří dvě základní složky: regulovaná a neregulovaná část.

Regulovanou složku tvoří především poplatky za distribuci elektřiny. Tato částka se platí dodavateli elektrické energie, který ji následně převede na účet distributora.

Neregulovanou složku již pak tvoří poplatek za skutečně odebranou elektřinu, která se právě nazývá silovou elektřinou. A poplatek za ni již platíte přímo dodavateli elektřiny.

koruny-ceske

Silová elektřina je tedy samotnou surovinou, která je vyrobena v elektrárně a následně distribuována ke koncovému odběrateli. Jde o elektřinu, jež byla dodána do vaší domácnosti a kterou jste reálně odebrali. Cena za silovou elektřinu je tvořena pevnou měsíční částkou a cenou za počet odebraných megawatthodin.

Částka za silovou elektřinu obvykle tvoří okolo 40 % celkové ceny, kterou za elektřinu zaplatíte. Cena za silovou elektřinu tedy nezahrnuje žádné regulační poplatky ani poplatky za služby dodavatele energie.

Cenu za silovou elektřinu můžete ovlivnit

Od roku 2006 si může každá domácnost vybrat svého vlastního dodavatele elektřiny. Pokud tedy nejste spokojeni se svým účtem za elektřinu, není nic jednoduššího, než si vybrat jiného, přijatelnějšího dodavatele, jehož cenové podmínky vám budou vyhovovat. Přestože manévrovací prostor dodavatelů elektřiny není příliš velký, můžete nakonec díky změně dodavatele ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Jak vybrat vhodného dodavatele elektřiny?

Přemýšlíte o změně dodavatele elektřiny? Předtím, než se upíšete k nějakému dlouhodobému závazku, prozkoumejte, zda nemá dodavatel zpoplatněny některé služby, o kterých vás doposud ani nenapadlo přemýšlet. Mnozí dodavatelé totiž mají některé služby účtovány zvlášť, zatímco jiní distributoři je mají zahrnuty ve svých měsíčních paušálech.

Zvažte také, jak dlouhá je garance stanovené ceny a zda se vám takový závazek skutečně vyplatí. Podstatná je kromě toho také spolehlivost dodavatele. Pokud byste totiž museli stále řešit nějaké problémy s fakturou, časem zřejmě vyhodnotíte, že za těch několik málo ušetřených korun vám to rozhodně nestálo.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora