Domácí plnička CNG: Kolik zařízení stojí a komu se skutečně vyplatí
Datum vydání: 5. 8. 2020
Chcete jezdit levněji a s větším ohledem na životní prostředí a elektromobil pro vás představuje příliš vysokou vstupní investici? Pak pravděpodobně uvažujete – nebo již jezdíte – vozem na CNG. Jak je tomu však s čerpáním plynu, vyplatí se domácí plnička CNG nebo je výhodnější brát plyn na čerpací stanici?
Auta na CNG fungují na podobném principu jako benzínové motory. Stejně snadné je i tankování – jen místo benzínu čerpáte stlačený zemní plyn. V České republice je aktuálně v provozu přes 200 veřejných čerpacích stanic na CNG a jejich počet každoročně roste. Mnoho lidí však volí domácí plničky plynu.
Proč čím dál více lidí sahá po vozech s pohonem na stlačený zemní plyn:
CNG je nejrozšířenější alternativní palivo – na světě jezdí na stlačený plyn dokonce 16,2 milionů uživatelů. V České republice je pak registrovaných více jak 8500 vozů. Jedná se o palivo univerzální, levné a není se tak co divit, že jeho obliba stále stoupá. Mezi další nesporné výhody patří i větší šetrnost k životnímu prostředí – spaliny CNG totiž neobsahují žádný oxid siřičitý, mají výrazně nižší obsah oxidu uhličitého a při hoření nevznikají saze ani jiné pevné částice.
Příznivé jsou také ceny vozů, které jsou podobné jako u běžných aut na benzín či naftu. Auta na stlačený zemní plyn navíc potěší tichým chodem i výkonem.
Na kolik vyjde domácí plnička CNG
Mnoho lidí si k vozu na plyn rovnou pořizuje také domácí plničku CNG. Důvodem je zatím nižší počet čerpacích stanic, kterých je aktuálně 20× méně než těch benzínových. Domácí plničky vám umožní čerpat plyn přímo z pohodlí vaší garáže. Jedná se v podstatě o třístupňové kompresory s integrovaným plynoměrem, čítačem pulzů, sušičem plynu a bezpečnostními čidly pro teplotu, tlak a únik plynu.
Instalace zařízení trvá méně jak 5 minut, avšak musí být provedena autorizovanou osobou – čili v podstatě jakoukoliv firmou proškolenou výrobcem s oprávněním k montáži a opravám plynových zařízení.
Novou domácí plničku pořídíte od 130 tisíc Kč, plničku z druhé ruky pak přibližně za 50 až 100 tisíc Kč. Připočíst musíte také pravidelný roční servis.
Kdy se vlastní plnící jednotka vyplatí
Stlačený zemní plyn je nejlevnějším z alternativních paliv. Díky domácí plnící stanici ušetříte už na beztak levném palivu dalších 0,3 Kč/km. Dá se tedy říct, že cena nové domácí plničky a ročních nákladů na údržbu se vrátí po 500 tisících najetých kilometrech.
Na první pohled se tedy zdá, že domácí plnička se vyplatí pouze těm, co jezdí skutečně hodně nebo mají více aut na CNG. Avšak domácí plnící jednotka přináší také zvýšené pohodlí a pokud budete kalkulovat oproti ceně benzínu, ušetříte přibližně 50 % nákladů na palivo a návratnost bude výrazně rychlejší – za přibližně 2 roky.
Shrnutí výhod a nevýhod domácí plničky CNG
Výhody
- Tankování je snadné a pohodlné
- Nemusíte hledat čerpací stanici
- Zařízení je bezpečné a instalace jednoduchá
- Oproti benzínu ušetříte okolo 50 % nákladů na palivo
- Plničku také můžete sehnat výhodně z druhé ruky
Nevýhody
- Pořizovací cena nového zařízení je vyšší
- Oproti čerpání na veřejných stanicích ušetříte pouze při vysokém ročním nájezdu
- Tankování je pomalejší, plnou nádrž načerpáte až za přibližně 3 hodiny
Domácí plnička se vyplatí nejen z finančního hlediska
Mnoho lidí sahá po domácí plničce nejen jako po výhodné investici, ale zejména kvůli vyššímu komfortu – palivo totiž mohou načerpat přes noc v garáží. Síť čerpacích stanic CNG se sice rozrůstá, avšak mnoho plnících jednotek vzniká v rámci již registrovaných plnících míst a v některých oblastech je nutné lépe plánovat, kdy a kde plyn načerpat. Domácí plnící stanice pak představuje jistotu, že vždy bez problémů natankujete.