Druhy vytápění - Jaké zvolit vytápění domu?


Datum vydání: 12. 1. 2023

Při výběru vytápění pro váš dům je třeba zvážit mnoho faktorů, jako je velikost domu, počet obyvatel, roční spotřeba energií a samozřejmě i váš rozpočet. Existuje několik různých druhů topných systémů, které můžete využít, a každý má své vlastní výhody a nevýhody.

Radiátor ve tvaru domu

Vyberte vhodný typ zdroje vytápění

V rodinném domě můžete vytápět pomocí několika různých zdrojů:

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo využívá k vytápění teplo z okolí, například ze vzduchu nebo země. Zařízení je vysoce účinné a ekologické, ale pořizovací náklady jsou poměrně vysoké a instalace může být v některých případech náročnější. 

Plynový kotel 

Plynový kotel používá pro vytápění domu zemní plyn. Pořizovací cena zařízení se může vyšplhat poměrně vysoko. U kondenzačního kotle je výhodou vysoká účinnost, při instalaci ale počítejte také s odvodem vody, která vzniká kondenzací.

Kotel na tuhá paliva

Tento druh kotle využívá pro vytápění dřevo, uhlí, pelety nebo jiná tuhá paliva. V porovnání s plynovým kotlem je mnohem levnější, ale vyžaduje pravidelné dokupování paliva a úklid popela, který může v topné sezóně klidně zabrat i hodiny denně.

Elektrokotel

Elektrokotel zajišťuje vytápění domácnosti nebo jiné nemovitosti pomocí elektřiny. Hodí se spíš do menších prostor a dobře zateplených domů. V případě velkých úniků tepla se toto řešení může značně prodražit.

Při výběru zdroje vytápění pro váš rodinný dům je třeba zvážit vaše potřeby a finanční možnosti. Je důležité zvolit zdroj, který bude účinný a ekonomický, ale také spolehlivý a snadno použitelný.

Nastavování teploty na termostatu

Co je centrální vytápění?

Systém centrálního neboli ústředního vytápění se skládá z jednoho výše zmíněného zdroje, na který je napojen zbytek topné soustavy (rozvody a radiátory). Teplo se vyrábí centrálně a pomocí teplárenských sítí se pak dostává ke všem jeho odběratelům. Tento systém vytápění je velmi oblíbený. Hojně se využívá v bytech, rodinných domech, ale najdeme ho i v průmyslových objektech.

Radiátory

Radiátory jsou zařízení vyrobené z kovu, oceli nebo hliníku, která slouží k vytápění prostor. Umisťují se na stěny nebo na podlahu a fungují tak, že přenášejí teplo z topného zdroje do jednotlivých místností

Existují různé druhy radiátorů, jako jsou konvektory, panelové radiátory nebo žebrované radiátory. Mohou být také vybaveny termostatem, který umožňuje nastavit požadovanou teplotu v místnosti.

Podlahové topení

Podlahové topení je vyrobeno z potrubí, které je zapuštěno do podlahy. Jeho hlavní výhodou je, že se teplo šíří po celé místnosti rovnoměrně, což vede k většímu pohodlí. Jeho nevýhodou je však vyšší pořizovací cena a náročnější instalace. 

Pro nízké přízemní rodinné domky je podlahové topení ideální řešení. V případě patrového domu je dobré oba dva druhy topení kombinovat. V přízemí nainstalovat podlahové topení a v patře radiátory s termoregulačními hlavicemi.

Nezapomeňte na pravidelný servis

Všechny druhy topení však vyžadují údržbu a pravidelné kontroly, aby fungovaly správně a nezpůsobovaly žádné problémy. Před výběrem vhodného topení pro vaši domácnost je důležité vždy zvážit všechna pro a proti.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora