Dvoutarifní sazba elektřiny se vyplatí, ale nezískáte ji automaticky
Datum vydání: 10. 8. 2020
Jak by se vám líbilo využívat nižší tarif, a platit tak za elektřinu méně? Díky dvoutarifní sazbě, která nahradila noční proud, má řada domácností tuto možnost. Jak a v jakých časech funguje přepínání sazeb a máte na levnější energie nárok i vy?
Stále ještě odkládáte start pračky až na noční hodiny? Může se stát, že tímto krokem neušetříte, protože dřívější noční proud nahradila takzvaná dvoutarifní sazba.
Jaký je rozdíl mezi nočním proudem a dvoutarifní sazbou
V praxi se jedná o střídání nižšího a vyššího tarifu podle toho, jak je síť vytížená. Elektřinu za nižší ceny tedy můžete čerpat i ve dne. Hlavním cílem je regulovat elektrickou rozvodnou síť – a to tak, že v časech, kdy je odběr malý, distributor aktivuje nízký tarif, ve kterém odebírají elektřinu energeticky náročné spotřebiče, jako boilery, akumulační kamna nebo čerpadla. Tyto spotřebiče využívají pouze nízkého tarifu, v ostatních časech jsou blokované.
Za nízkého tarifu samozřejmě fungují také další spotřebiče u vás v domácnosti, jejich chod však není blokován ani během vysokého tarifu. Pokud si zjistíte časy levnějšího tarifu, můžete významně ušetřit. Například používáním pračky nebo myčky pouze v nízkém tarifu ušetříte okolo 400 až 700 Kč za rok, u sušičky pak dokonce 800 až 1300 Kč.
Levnější tarif můžete čerpat 8 nebo dokonce 20 hodin denně
Na dvoutarifní sazbu máte nárok, pokud využíváte elektřinu také na vytápění, ohřev vody nebo dobíjení elektromobilu. Sazbu však nedostatene automaticky, je třeba o ni zažádat. Při žádosti musíte tuto skutečnost doložit a předložit také revizní zprávu, která ukáže, že spotřebič splňuje technické požadavky. Přesné podmínky sdělí váš distributor energie.
Dle typu sazby můžete čerpat levnější proud 8 nebo 20 hodin denně a speciální víkendový tarif mají také chalupáři:
- D25d (8 hodin) – ohřev vody (nižší spotřeba)
- D26d (8 hodin) – ohřev vody (vyšší spotřeba)
- D27d (8 hodin) – nabíjení elektromobilu
- D57d (20 hodin) – elektrické vytápění
- D61d (víkend od 12 do 22 h) – chataři a chalupáři.
Dále existují sazby D35d (hybridní vytápění), D45d (vytápění přímotopy), D56d (tepelná čerpadla) –tyto sazby však šlo zvolit pouze do 31. března 2016.
Jak a ve kterých časech funguje přepínání mezi tarify
Přepínání mezi tarify probíhá automaticky a zajišťuje jej spínač hromadného dálkového ovládání –neboli HDO. Konkrétní časy spínání se liší podle jednotlivých oblastí a také distributorů. Spínač bývá umístěn v rozvodné skříni vedle elektroměru nebo je přímo jeho součástí. Jakmile do rozvodné sítě přijde impuls k přepnutí tarifu, všechny spínače, kterým je informace určená, zareagují naráz.
Rozpis samotných časů se v průběhu roku mění, a to často i několikrát, proto se vyplatí kontrolovat rozvrh pravidelně u vašeho distributora. Při zjišťování konkrétních časů stačí zadat přesný kód z HDO přijímače, který se nejčastěji skládá z písmen A, B nebo P a několika číslic.
Liší se dvoutarifní sazby u jednotlivých dodavatelů elektřiny?
Distributor není to samé co dodavatel a nelze jej změnit. Distributor vlastní elektrické vedení, dodavatel je pak společnost, od které elektřinu kupujete – a cena se sestává z přefakturování poplatku za distribuci a ceny za silovou energii. Distributor také určuje časy nízkých a vysokých tarifů a přepíná mezi nimi. Změnou dodavatele tedy sice neovlivníte časy tarifů, ale některé společnosti mohou mít výhodnější koncové ceny než jiné.