Menu

Dvoutarifní sazba elektřiny se vyplatí, ale nezískáte ji automaticky


Datum vydání: 10. 8. 2020

zena-u-pocitace

Jak by se vám líbilo využívat nižší tarif, a platit tak za elektřinu méně? Díky dvoutarifní sazbě, která nahradila noční proud, má řada domácností tuto možnost. Jak a v jakých časech funguje přepínání sazeb a máte na levnější energie nárok i vy?

 

Stále ještě odkládáte start pračky až na noční hodiny? Může se stát, že tímto krokem neušetříte, protože dřívější noční proud nahradila takzvaná dvoutarifní sazba.

Jaký je rozdíl mezi nočním proudem a dvoutarifní sazbou

V praxi se jedná o střídání nižšího a vyššího tarifu podle toho, jak je síť vytížená. Elektřinu za nižší ceny tedy můžete čerpat i ve dne. Hlavním cílem je regulovat elektrickou rozvodnou síť – a to tak, že v časech, kdy je odběr malý, distributor aktivuje nízký tarif, ve kterém odebírají elektřinu energeticky náročné spotřebiče, jako boilery, akumulační kamna nebo čerpadla. Tyto spotřebiče využívají pouze nízkého tarifu, v ostatních časech jsou blokované.

Za nízkého tarifu samozřejmě fungují také další spotřebiče u vás v domácnosti, jejich chod však není blokován ani během vysokého tarifu. Pokud si zjistíte časy levnějšího tarifu, můžete významně ušetřit. Například používáním pračky nebo myčky pouze v nízkém tarifu ušetříte okolo 400 až 700 Kč za rok, u sušičky pak dokonce 800 až 1300 Kč.

Levnější tarif můžete čerpat 8 nebo dokonce 20 hodin denně

Na dvoutarifní sazbu máte nárok, pokud využíváte elektřinu také na vytápění, ohřev vody nebo dobíjení elektromobilu. Sazbu však nedostatene automaticky, je třeba o ni zažádat. Při žádosti musíte tuto skutečnost doložit a předložit také revizní zprávu, která ukáže, že spotřebič splňuje technické požadavky. Přesné podmínky sdělí váš distributor energie.

dve-spolubydlici

Dle typu sazby můžete čerpat levnější proud 8 nebo 20 hodin denně a speciální víkendový tarif mají také chalupáři:

  • D25d (8 hodin) – ohřev vody (nižší spotřeba)
  • D26d (8 hodin) – ohřev vody (vyšší spotřeba)
  • D27d (8 hodin) – nabíjení elektromobilu
  • D57d (20 hodin) – elektrické vytápění
  • D61d (víkend od 12 do 22 h) – chataři a chalupáři.

Dále existují sazby D35d (hybridní vytápění), D45d (vytápění přímotopy), D56d (tepelná čerpadla) –tyto sazby však šlo zvolit pouze do 31. března 2016.

Jak a ve kterých časech funguje přepínání mezi tarify

Přepínání mezi tarify probíhá automaticky a zajišťuje jej spínač hromadného dálkového ovládání –neboli HDO. Konkrétní časy spínání se liší podle jednotlivých oblastí a také distributorů. Spínač bývá umístěn v rozvodné skříni vedle elektroměru nebo je přímo jeho součástí. Jakmile do rozvodné sítě přijde impuls k přepnutí tarifu, všechny spínače, kterým je informace určená, zareagují naráz.

Rozpis samotných časů se v průběhu roku mění, a to často i několikrát, proto se vyplatí kontrolovat rozvrh pravidelně u vašeho distributora. Při zjišťování konkrétních časů stačí zadat přesný kód z HDO přijímače, který se nejčastěji skládá z písmen A, B nebo P a několika číslic.

Liší se dvoutarifní sazby u jednotlivých dodavatelů elektřiny?

Distributor není to samé co dodavatel a nelze jej změnit. Distributor vlastní elektrické vedení, dodavatel je pak společnost, od které elektřinu kupujete – a cena se sestává z přefakturování poplatku za distribuci a ceny za silovou energii. Distributor také určuje časy nízkých a vysokých tarifů a přepíná mezi nimi. Změnou dodavatele tedy sice neovlivníte časy tarifů, ale některé společnosti mohou mít výhodnější koncové ceny než jiné.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám, nebo napište email.

telefon
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora